W ostatnim czasie jedną z większych atrakcji na polskich weselach są candy bary czyli słodkie stoły. Moda ta przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, ale już zdążyła się zakorzenić w naszym kraju. Taki bufet to nie tylko słodkości, lecz także cała oprawa – kwiatowe dekoracje, baloniki, wstążki, kokardki oraz pomysłowe opakowania na słodycze.

 

Wszystko to wygląda pięknie, a także cudownie smakuje. Jest niezwykłą atrakcją dla dzieci i dorosłych. Słodki stół można zamówić w cukierni, jednakże należy się liczyć z wydatkiem nawet 3000 zł. Można go także przygotować samemu, według własnego pomysłu, opierając się na kilku poniższych wskazówkach.

 

Motyw przewodni wesela

Planując organizację słodkiego stołu, należy mieć już wcześniej określony motyw przewodni wesela. Cała dekoracja przyjęcia weselnego powinna być spójna kolorystycznie, a candy bar powinien pasować do całości. Nic na nim nie powinno się znaleźć przez przypadek, każda rzecz powinna być dokładnie zaplanowana i musi mieć swoje miejsce. Słodkości powinny być dopasowane do koloru i motywu wesela. Najprościej jest, gdy wybrany kolor przewodni wesela połączymy z uniwersalną bielą, ponieważ białych słodyczy jest sporo – bezy, babeczki z białym kremem czy pudrowe cukierki.

 

Naczynia

Podczas aranżacji słodkich stołów rzeczą niezbędną są naczynia, takie jak patery, miski i talerze. Wiele z nich jest niepotrzebnych po przyjęciu weselnym, dlatego nie warto ich kupować. Najlepiej zapytać najbliższą rodzinę i znajomych czy mogliby pożyczyć nam coś, co nam się przyda. Równie dobrze możemy spróbować je pożyczyć od domu weselnego lub hotelu, w którym organizujemy przyjęcie. Jeżeli jednak zdarzy się, że będziemy musieli coś kupić, warto decydować się na naczynia szklane, które są uniwersalne i będziemy mogli z nich korzystać w przyszłości. Można też ozdobić zwykłe słoiki, do których nasypiemy kolorowe cukierki. Mogą nam się też przydać plastikowe kubeczki i talerzyki, które będą imitowały szkło, a goście będą mogli je zabierać do stolików.

 

Słodycze

Wybierając słodycze na candy bar warto postawić na ich niewielki rozmiar, a przy tym duży wybór. Ciasto powinno być pokrojone na małe kawałeczki. Nie trzeba wykładać od razu wszystkiego co mamy, lepiej gdy obsługa dołoży coś w trakcie wesela (będą wtedy świeższe!). Nie ma też zasady, że kawałków ciasta powinno być tyle, ile gości. Najlepiej na słodkich stołach sprawdzają się bankietówki, czyli ciasteczka na jeden gryz. Mogą to być ciasta, deserki w kubeczkach, muffinki, cakepops’y (zdobione ciasteczka na patyku), makaroniki. Oprócz tego świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju draże, orzeszki w czekoladzie, cukierki, pralinki, bezy, lizaki oraz ciastka z masą, takie jak ptysie, eklerki, rurki z kremem, pączki czy orzeszki. Na stole można postawić wszystko to, na co mamy ochotę. Warto jedynie pamiętać, że powinny pasować kolorystycznie do reszty wystroju.

 

Ozdoby i dekoracje

Udekorowanie candy baru to rzecz najprzyjemniejsza. Używając odpowiednich dodatków, najłatwiej nawiązać do motywu przewodniego przyjęcia. Wystrój stołu to nie tylko ozdoby, które na nim leżą, lecz także to, co znajduje się obok niego – mogą być to balony, kwiaty, napisy z naszymi imionami czy romantyczne lampy zapalone w pobliżu. Ustawiając słodycze na stole, warto pomyśleć o stworzeniu „schodów”, by niektóre przysmaki znajdowały się nieco wyżej, a inne niżej. Wyeksponuje to całą zawartość bufetu i dzięki temu będzie bardziej widoczny. Część dekoracji, na przykład papierowe pudełeczka na cukierki czy proporczyki, możemy zrobić sami. Można je też zamówić przez internet (nawet z personalizacją), razem z zaproszeniami ślubnymi i innymi dekoracjami.

Przygotowanie słodkiego stołu nie jest trudne. Wystarczy jedynie dobry pomysł, pomocna dłoń do wykonania dekoracji i odrobina czasu. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy, a efekt może być lepszy niż wtedy, gdy jego przygotowanie zlecilibyśmy jakiejś firmie.

 

Opracowanie: Piekarnia-Tysia.pl