Słowo „Słotwiny” brzmi obco? Wybrzmiewać będzie jakże znajomo! Wywoła uśmiech, a nawet przywoła wspomnienia o przygodach, przypomni emocje sportowe i komfort wypoczynku na europejskim poziomie, gdy tylko tam się zawita. Choć raz. W tym artykule zostanie odmienione przez wszystkie przypadki. To dla utrwalenia – bo warto wiedzieć o tym miejscu. I warto tam być.

 

Tych, którzy nie wiedzą, nie trzymam w niepewności. Słotwiny należy kojarzyć z Krynicą Zdrojem – znanym i licznie odwiedzanym uzdrowiskiem, miastem wciąż się rozwijającym i młodniejącym, położonym w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Słotwiny, lokowane w 1595 roku, były kiedyś odrębną wsią. Nazwa tej miejscowości pochodzi od słonych źródeł – najprawdopodobniej kojarzonych bezpośrednio z wodą Zubera, która ma lekki słonawy smak. Pochodzi ona z przeobrażeń wody morskiej ukrytej w skałach. Jest doskonała (między innymi) na dolegliwości żołądkowe i trawienne, a także na cukrzycę. Podobno bardzo dobrze wspomaga leczenie kaca. Zuber miał szukać ropy naftowej – znalazł cenne źródło wody, której sława niosła się po Polsce i nie tylko. Być może dlatego drugi człon nazwy to nawiązanie do zwycięstwa (winner -ang., vinco -łac.)? Podejrzenia mogą być uzasadnione. W osadzie tej bowiem osiedlali się m.in. Wołosi, (dziś używa się przede wszystkim jednej nazwy, Łemkowie), stanowiący sporą część ówczesnego społeczeństwa, które ubogacało region swoją kulturą, czego dobrodziejstwa pracują do dziś. Tyle historii.

Slotwiny 2

Dziś Słotwiny są dzielnicą Krynicy, położoną w północnej części miasta. Do centrum ze Słotwin mamy ok. 2,5 km. Jest to idealna odległość! Sama przetestowałam, będąc na Słotwinach Arenie, w stacji narciarskiej, na kilkudniowym wyjeździe (nocowałam w Chacie na Stoku). Spacer do centrum – coś cudownego! Dla zebrania myśli, wyciszenia. Następnie powrót, znowu pół godzinki – i śpi się niebiańsko. Tę trasę można też przebyć na rowerze. Zależy od nastroju i upodobań.Teraz najistotniejsze. Słotwiny są ważnym i dość dużym ośrodkiem narciarskim. Przez cały sezon działają tu stacje, oferujące lekcje w szkole narciarskiej, wypożyczalnie i przechowalnie nart, różnorodne trasy zjazdowe i wyciągi.

To właśnie przy stacji Słotwiny Arena (przy ulicy Słotwińskiej 51 A), jest wspomniana przeze mnie Chata na Stoku. Tam można zjeść pyszne regionalne potrawy, napić się w zimie gorącej herbaty słotwińskiej i odetchnąć na tarasie, z którego rozciąga się widok na zjeżdżających narciarzy – widok jest bajkowy! Szczególnie nocą, gdy stok jest oświetlony. To miejsce jest na liście freeskihotele.pl. To oznacza, że jeśli nocujesz tutaj poza sezonem (od 1 marca) – karnet narciarski jest gratis. Bardzo korzystne rozwiązanie. Wystarczy wybrać hotel lub pensjonat z bazy freeski. Nie mogę nie wspomnieć, że sezon letni jest równie atrakcyjny, jak zimowy.

Slotwiny 3

Piękne są widoki i piękni są tam ludzie. W Słotwinach spotyka się ludzi niezwykle przychylnych, uśmiechniętych. Zarażają dobrą energią. Mają spojrzenie na środowisko, naturę i różnice kulturowe zupełnie wyjątkowe. Warto to podkreślić. Gdy tylko kończy się sezon narciarski, Słotwiny przyciągają możliwością wykorzystania tras rowerowych, czy organizacją pikników, wieczornych ognisk i klimatycznych imprez sezonowych. Największym jednak zainteresowaniem cieszą się trójkołowce. Są to pojazdy górskie z trzema kołami, którymi zjeżdża się ze stoku, wcześniej wyjeżdżając na górę kolejką krzesełkową. Dla spokojniejszego spędzenia czasu i podziwiania widoków, można skorzystać tylko z wyciągu krzesełkowego.

Mapa Slotwiny Arena

Na koniec, trochę faktów. Wielu czytelników przekona się zapewne, że Słotwiny są blisko. Sprawdźcie:

  • z Nowego Sącza: 32 km,
  • z Tarnowa: 87 km,
  • z Krosna: 95 km,
  • z Nowego Targu: 104 km,
  • z Krakowa: 124 km,
  • z Rzeszowa :137 km,
  • z Bielska-Białej: 190 km,
  • z Katowic: 221 km,
  • z Warszawy: 387 km (do Zakopanego z Warszawy jest 455 km),
  • z Gdańska: 680 km (porównywalna odległość z trasą do Zakopanego).