Smartfon z dobrym aparatem – jakie powinien mieć parametry? Obecnie praktycznie nie wyobrażamy sobie, by nasz telefon nie był wyposażony w aparat fotograficzny. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możemy robić zdjęcia w dowolnej chwili, a w dodatku często w naprawdę świetnej jakości. No właśnie, na co należy zwrócić uwagę, chcąc kupić smartfon z dobrym aparatem?

 

Dawniej aparaty w telefonach stanowiły pewną, choć nie zawsze dobrą alternatywę dla aparatów kompaktowych. Dziś cechują się one coraz lepszymi parametrami, dzięki czemu wykonane nimi zdjęcia zachwycają swoją jakością, bez względu na panujące warunki. Nie bez znaczenia jest także fakt, że smartfon mamy zawsze przy sobie, więc zdjęcia możemy robić właściwie w każdej chwili i nie musimy w tym celu nosić dodatkowego sprzętu.

 

Telefon z aparatem – najważniejsze parametry

Jak łatwo się domyślić, im lepsze parametry telefonu i aparatu, tym wyższej jakości zdjęcia będziemy mogli nim wykonać. By zatem była ona zadowalająca, przed zakupem danego modelu smartfona, powinniśmy sprawdzić, na które wartości należy zwrócić szczególną uwagę. Należą do nich: rodzaj wyświetlacza, jasność obiektywu, pamięć RAM, pamięć użytkowa, procesor oraz rozdzielczość.

Smartfon z aparatem – wyświetlacz

Poszukującym smartfona z dobrym aparatem, polecić można przede wszystkim modele z wyświetlaczem AMOLED, zapewniającym intensywne i nasycone kolorami obrazy. Jednak choć to bardzo popularna i chętnie wykorzystywana technologia, jest stosowana głównie w droższych telefonach, przez co dla wielu jest nieosiągalna. Alternatywnym rozwiązaniem, o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny, jest wyświetlacz IPS LCD. Inny wariant to model z wyświetlaczem TFT LCD, przy czym ta technologia jest ogólnie uznawana za najsłabszą.

 

Dobry aparat w smartfonie – jasność obiektywu

Jeśli nasz nowy smartfon ma nam zastąpić aparat fotograficzny i służyć do częstego robienia zdjęć, podczas zakupu pod uwagę musimy wziąć również jasność obiektywu. Parametr ten odgrywa niezwykle istotną rolę, znacząco wpływając na jakość i ostrość zdjęć, zwłaszcza tych wykonywany po zmroku lub w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jeśli też zamierzamy korzystać z aparatu w telefonie niezależnie od okoliczności, poszukajmy modelu, w którym jasność obiektywu wynosi co najmniej f/1.5, a najlepiej f/1.7 lub f/1.8.

Aparat w telefonie – pozostałe parametry

Chcąc kupić smartfon z dobrym aparatem, koniecznym do sprawdzenia parametrem jest także pamięć RAM, która wpływa na płynność pracy systemu. Na komfortowe użytkowanie możemy liczyć wybierając model z 2 GB pamięci RAM, ale w miarę możliwości warto sięgnąć po urządzenie, w którym wartość ta jest wyższa.

Duże znaczenie ma również pamięć użytkowa, od której zależy, ile plików – w tym przypadku zdjęć – będziemy mogli przechowywać na smartfonie. Jako minimum wskazuje się modele telefonów o pamięci 32 GB, ale jeśli budżet nam na to pozwala, dobrą inwestycją będzie urządzenie o pamięci co najmniej 64 GB.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy też sprawdzić zastosowany w danym modelu procesor – najlepiej, by był ośmiordzeniowy. Nie sposób także nie wspomnieć o tak ważnym parametrze, jak rozdzielczość aparatu – ona powinna wynosić co najmniej 12 Mpix.