W ostatnich dniach w wielu polskich miastach mamy do czynienia z olbrzymim problemem jakim jest smog. Dopuszczalne normy stężenia są przekroczone kilkukrotnie i sytuacja naprawdę nie napawa optymizmem.

 

Lekarze radzą, żeby nie wychodzić niepotrzebnie z domu, bo może to poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. W kilku miastach podjęto kroki, żeby chociaż w minimalny sposób poprawić, czy raczej należałoby powiedzieć – nie pogorszyć obecnej sytuacji. W Krakowie można jeździć za darmo komunikacją miejską, w Rybniku odwołano lekcje w szkole, ale to także problem w Warszawie czy Poznaniu, a sytuacja w całym kraju jest po prostu niebezpieczna. Sprawdźmy, jak możemy sobie poradzić z tym niebezpiecznym zjawiskiem.

 

Świadomość ekologiczna

Wyniki badań społecznych pokazują, że świadomość na temat zanieczyszczeń środowiska i ich negatywnych skutków z roku na rok jest coraz większa. Niestety nie zawsze przekłada się to na działania. Przez wieki stworzyliśmy sobie taki świat, który dziś zużywa olbrzymie pokłady surowców naturalnych, a także jest olbrzymim obciążeniem dla środowiska. Dopiero od jakiegoś czasu staramy się złagodzić metody, które są stosowane przy produkcji, budownictwie i innych gałęziach pomysłu. Stawiamy na ekologiczne rozwiązania, segregujemy śmieci. To jednak wciąż za mało i nie pozwoliło się nam uchronić przed obecną sytuacją. Smog jest zjawiskiem spowodowanym typowo przez działalność człowieka. To znaczne zanieczyszczenie powietrza składające się z bardzo szkodliwych substancji takich jak tlenki siarki, węgla czy sadzy.

Smog1

 

Jaki smog mamy w Polsce?

W naszym kraju mamy do czynienia ze smogiem typu londyńskiego, który powstaje na skutek spalania węgla i emisji dwutlenku siarki. To przede wszystkim nieodpowiednie spalanie drewna, węgla i odpadów. Często słyszy się o tym, że ludzie palą w swoich domach śmieciami. Nie są to pojedyncze przypadki. W wielu domach obecne są stare instalacje, a piece centralnego ogrzewania są zupełnie niewydajne, a to skutkuje niebezpiecznymi metodami, które mają fatalne skutki dla środowiska. To nie jedyna kwestia, która ma udział w tworzeniu smogu. Druga to oczywiście ruch samochodowy. Emisja spalin przyczynia się do wzrostu obecności tlenków azotu, które mają bardzo zły wpływ na nasze płuca.

Smog3

 

Skutki dla zdrowia

Tak duże zanieczyszczenie powietrza powoduje, że wzrasta ryzyko zachorowań na takie choroby jak astma, schorzenia płuc i dróg oddechowych. Według szacunków WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zanieczyszczone powietrze może być odpowiedzialne za 15 procent zgonów na raka płuc. Choroby dróg oddechowych najbardziej kojarzą się z potencjalnymi zagrożeniami związanymi ze smogiem, ale niestety to nie wszystko. Wdychanie tak złego powietrza to także ryzyko innych chorób takich jak zawał, udar, zapalenia pęcherza moczowego i wiele innych. Sprawa jest o tyle niebezpieczna, że żyjąc na obszarze, gdzie emisja smogu jest na tak wysokim poziomie, tak naprawdę nie ma skutecznych sposobów, żeby się przed nim uchronić. Co można zrobić, to dbać o odpowiednią dietę. Wprowadzić do niej produkty bogate w witaminę B i C, a także kwasy Omega-3. Pozwolą one na zwiększenie naszej odporności.

 

Londyn Mgla

Krótka historia wielkiego smogu londyńskiego

Warto także wspomnieć o sytuacji, która miała miejsce ponad pół wieku temu. Na początku lat 50. w Londynie zapanował tzw. wielki smog londyński. Przez 5 dni utrzymywało się bardzo duże zanieczyszczenie powietrza, które powstało na skutek połączenia spalin i gazów pochodzących z kominów fabryk i mieszkań. Początkowo Londyn został przykryty wielką mgłą, która znacznie ograniczyła widoczność i spowodowała spadki temperatury. Przez to Londyńczycy robili wszystko, aby lepiej ogrzać swoje domy. Piece centralnego ogrzewania przyjmowały większą ilość węgla niż zwykle. Do atmosfery przedostało się znacznie więcej szkodliwych substancji i doszło do skażenia powietrza. W tamtym czasie odnotowano 4 tysiące zgonów, na skutek problemów z oddychaniem. W dalszych tygodniach nawet wtedy, kiedy smog już nie był tak duży, wiele osób uskarżało się na problemy z drogami oddechowymi. Ostateczny bilans tych tragicznych dla środowiska dni to aż 12 tysięcy zgonów. To wydarzenie przyczyniło się do podpisania ustawy o czystym powietrzu, która pomogła poprawić sytuację w Londynie.

Ogrzewanie2

Co możemy zrobić?

Smog to oczywiście konsekwencja olbrzymiego uprzemysłowienia świata i rozwoju coraz to nowszych technologii, ale to także kwestia ludzkich nawyków. Co możemy zrobić, aby poprawić sytuację naszego środowiska? Starać się ograniczać jazdę samochodem i w miarę możliwości wybierać komunikację miejską, pod żadnym pozorem nie palić w domach rzeczami, które są absolutnie zakazane (takie jak śmieci i inne odpady), a także sprawdzić, czy nasza instalacja i piec centralnego ogrzewania są wydajne i ekologiczne. Mimo że świadomość ekologiczna jest większa niż kiedyś, nie oznacza to, że powinniśmy spocząć na laurach. Aby poradzić sobie w takich sytuacjach, potrzebne jest kolektywne działanie, a także wsparcie od strony rządzących. W innym wypadku może dojść do kolejnych zachorowań i tragedii.

 

Artykuł powstał dzięki zaangażowaniu firmy kotlarstwo.co, która produkuje piece centralnego ogrzewania, pozwalające na stworzenie bezpiecznych i wydajnych instalacji domowych.