Choć ich popularność i powszechne stosowanie datowane jest dopiero na połowę XVIII wieku, moskitiery wykorzystywane były już w czasach najodleglejszych. Zasłona z gęstej siatki, zakładana na okno lub łóżko, świetnie chroni nie tylko przed komarami, od których wywodzi się jej nazwa (mosquito to po hiszpańsku komar), ale przed wszystkimi latającymi insektami.

 

Rozwiązanie na ciepłe dni

Zalety moskitiery docenia się latem, kiedy to przez otwarte okna do wnętrza dostają się wszelkiej maści nieproszeni goście. Komary, muchy, meszki, osy – to uciążliwe, a nawet niebezpieczne towarzystwo. Warto temu zaradzić montując moskitiery okienne. Dzięki nim bez przeszkód można w ciepłe dni wietrzyć pomieszczenie, zaś wieczorem odpoczywać przy świetle bez obaw o ukąszenie.

 

Lekka ramka

Moskitiera na okno kojarzy się czasami z dość prowizoryczną ochroną w formie siatki przyklejanej taśmą do ościeżnicy. Moskitiery mogą być także trwałym elementem, dostępne są bowiem również jako stałe konstrukcje ramkowe.

Tego typu moskitiery okienne składają się z lekkiej ramy wykonanej najczęściej z aluminium lub PVC oraz rozciągniętej na niej gęstej siatki. Niewielka grubość ramki pozwala na wmontowanie lekkiej konstrukcji w ościeżnicę okna, jest także możliwość zamocowania jej na ramie od strony zewnętrznej. Montaż wykonuje się za pomocą magnesów lub uchwytów obrotowych, bez ingerowania w strukturę okiennej ramy. Moskitiery okienne mocuje się na cały sezon, ale w razie potrzeby można je w łatwy sposób zdemontować.

Konstrukcje ramkowe są modelem najczęściej wybieranym, jednak dostępne są również moskitiery okienne rolowane i plisowane, działające na zasadzie okiennych rolet.

Szeroka gama dostępnych kolorów ramek pozwala dopasować je do stolarki okiennej. Ponieważ na profile ram nanoszona jest farba odporna na działanie czynników atmosferycznych, barwy nie płowieją pod wpływem deszczu i promieniowania UV.

Tego typu osłony dostępne są w standardowych rozmiarach, ale można również zamówić moskitiery na wymiar. Wytwarzają je producenci okien, są także dostępne w firmach montujących np. rolety okienne. Jednym z miejsc gdzie możesz kupić solidne moskitiery na wymiar jest sklep rollcenter.pl. Znajdziesz tam solidne moskitiery w atrakcyjnych cenach.

 

Gęsta siatka

Siatki w moskitierach wykonane są najczęściej z włókna szklanego, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia. Oferowane są na ogół w kolorze szarym lub czarnym, co sprawia, iż nie są widoczne w świetle okna. Wymiary oczek osiągają wielkość ok. 1 x 1 mm, co jest wystarczające, aby zatrzymać nawet najmniejsze owady. Dzięki temu letnich dni i wieczorów nie zakłóci żaden latający intruz.