Postawienie ścianki działowej to świetny sposób na podzielenie dowolnej przestrzeni. Co jeszcze ważniejsze, ściankę działową możesz postawić w każdej chwili – zarówno podczas budowy domu, jak i wiele lat później. Z czego można wykonać ściankę działową i na co należy zwrócić uwagę?

 

Zanim zabierzesz się do pracy, musisz wybrać materiał, z jakiego chcesz postawić ściankę działową. To nie tylko kwestia ceny czy poziomu trudności pracy, z jaką przyjdzie ci się zmierzyć. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy decydujesz się na stawianie ścianki działowej na poddaszu lub w innej części domu tylko po to, by podzielić dane pomieszczenie, czy też po to, by coś na niej zawiesić.

 

Z czego zbudować ściankę działową?

Jeśli stawiasz ściankę działową już na etapie budowy domu, do jej wykonania najlepiej użyć materiałów, których używasz do wznoszenia ścian konstrukcyjnych. Jak jednak zostało wspomniane, na postawienie ścianki działowej możesz zdecydować się nawet wiele lat później.

Do jej budowy możesz wykorzystać wiele różnych materiałów – pamiętaj tylko, że ściany działowe muszą spełniać konkretne wymagania, zabezpieczać wnętrze przed szkodliwym działaniem wilgoci, a także zapewniać właściwą ochronę przeciwpożarową oraz izolację termiczną i akustyczną.

2 Stawianie Scianki Dzialowej – Z Czego Mozesz Ja zbudowac

Ścianka działowa z cegły pełnej

Chętnie wykorzystywanym materiałem do wykonania ścianki działowej jest cegła pełna. Stworzona przy jej użyciu konstrukcja będzie cechować się trwałością i wytrzymałością, a ponadto będzie stanowić bardzo dobrą barierę akustyczną. Nie sposób jednak nie zauważyć, że ściany działowe z cegły pełnej są dość ciężkie, dlatego trzeba je stawiać na wzmocnieniach stropów lub belce z żelbetu, która wspiera się na ścianach nośnych.

Alternatywą może być budowa ściany działowej z cegły dziurawki – dzięki temu waga całej konstrukcji może zmniejszyć się nawet o 30 proc. Choć w porównaniu ze ścianką z cegły pełnej, ta wykonana z cegły dziurawki nie zapewni tak dobrej izolacji akustycznej, w dalszym ciągu będzie stanowić świetną barierę przeciwpożarową.

 

Ścianka działowa z pustaków

Innym, nie mniej ciekawym rozwiązaniem jest postawienie ścianki działowej z pustaków ceramicznych albo szklanych. Zaletą pierwszego z wymienionych wariantów jest szybkość i łatwość wznoszenia konstrukcji, którą następnie wykańcza się tynkiem. Z kolei ścianki z pustaków szklanych są doskonałą alternatywą dla popularnych ścianek z luksferów. Są niezwykle efektowne, przez co fantastycznie sprawdzają się między innymi w salonach.

3 Stawianie Scianki Dzialowej – Z Czego Mozesz Ja zbudowac

Ścianka działowa z płyty gipsowo-kartonowej

Materiałem, który możesz z powodzeniem wykorzystać do budowy ścianki działowej, jest również płyta gipsowo-kartonowa. Są nie tylko łatwe w montażu, ale także lekkie, więc możesz ich użyć do postawienia ścianki działowej zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Musisz jedynie zapamiętać, że konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych nie utrzyma zbyt dużego ciężaru, dlatego nie decyduj się na nią jeśli chcesz wieszać na ściance ciężkie ozdoby.