Mogłoby się wydawać, że styl eklektyczny jest dosyć mocno chaotyczny.Że wnętrza tak urządzonego domu to nic innego jak zbieranina rozmaitych mebli i dodatków, które nijak do siebie nie pasują. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że ze smakiem urządzone wnętrza w stylu eklektycznym mogą być mocno eleganckie, ale zawsze z nutką swobody.

 

Taki styl wyraźnie odzwierciedla gust właściciela nieruchomości. To nieruchomości stworzone według indywidualnych potrzeb, na pewno nie dla gości, ale dla własnej wygody. Przy tym wszystkim jest ładnie, innowacyjnie i … po prostu inaczej.

Styl eklektyczny bez wątpienia wraca do łask.

Od kilku sezonów jest prawdziwym hitem. Wszystko dlatego, że łączy w sobie różne klimaty i mogą z niego korzystać tak naprawdę wszyscy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie jest jednak prawdą, że taki styl wybierają osoby bez gustu. Trzeba naprawdę sporo wyobraźni, by wszystkie elementy takiego wnętrza ze sobą współgrały.

Okazuje się, że chociaż w mieszkaniach urządzonych w stylu eklektycznym znaleźć można rozmaite faktury, różne rodzaje drewna, wielorakie barwy i materiały wykończeniowe o różnych kształtach, to jednak ich właścicielom udaje się zachować harmonię. Można nawet śmiało stwierdzić, że wnętrza są przytulne, rodzinne, widać, że w takich pomieszczeniach się po prostu żyje, a nie tylko czeka na przyjęcie gości.

Styl eklektyczny jest połączeniem klasyki i nowoczesności.

W domach znaleźć można przeszklone szafki i antyczne komody. Na ścianach dominują jasne odcienie, by za chwilę mogły być przełamane betonową strukturą. Oświetlenie może być rodem z loftu, ale w kącie dekoracją będzie fotel w stylu Ludwika XVI. Panuje tutaj dowolność. Stół może być znaleziony na strychu u ulubionej cioci, ale krzesła do niego mogą zostać dobrane w najnowocześniejszym salonie meblowym. Dekoracją są bardzo często motywy roślinne albo zwierzęce. Nie brakuje ozdób kamiennych i z litego drewna. Nikt nie zdziwi się, jeśli ściana zostanie udekorowana cegłą z rozbiórki, ale na suficie zawiśnie kryształowy żyrandol.

Co ciekawe, stylu eklektycznego nie można zamknąć w jednolitych ramach. Wiele zależy od indywidualnych preferencji mieszkańca domu. Nie można tu mówić o najbardziej modnych wzorach ani kolorach. Oczywiście panują sezonowe trendy – na przykład wspomniana cegła, ale w żadnym przypadku nie są one wyznacznikiem tego stylu. Panuje tu pełna dowolność. Miłośnicy eklektyzmu najczęściej dobierają wystrój wnętrz zgodnie ze stylem skandynawskim, loftowym, industrialnym i zupełną klasyką. Nie jest to jednak nigdy jeden kierunek, raczej mieszanka. Należy jednak pamiętać, by we wszystkim zachować umiar. Przesyt dodatków może szybko sprawić, że mieszkanie będzie po prostu kiczowate i rzeczywiście bez gustu. Z całą pewnością potrzeba tu wyczucia, by odpowiednio zmiksować różne elementy.

Co ważne, urządzając własny dom, nie należy kopiować jego wystroju. Katalogowe propozycje czy mieszkanie znajomej oczywiście może i nawet powinno inspirować, ale nie może być konkretnym schematem. Należy odnaleźć swój własny styl i urządzać własny kąt tak, by żyło się w nim w pełnym komforcie.

Artykuł powstał w oparciu o treści ze strony Projekty Prestige.