W Internecie dzisiaj znajdziemy bardzo wiele przeróżnych artykułów z dziedziny medycyny, które niestety pisane są przez osoby zupełnie niezwiązane z tematem. Efektem tego jest posiadanie przez nas naprawdę wielu błędnych informacji, które nieraz zaburzają nam właściwe postrzeganie naszej choroby. Pamiętajmy, że wiedza lekarza zawsze jest większa niż przypadkowego dziennikarza tworzącego artykuł. Jeśli zaś chcemy się dowiedzieć czegoś więcej o naszej chorobie, to przeczytajmy naprawdę sensowne artykuły takie jak np. poniższy dotyczący tachykardii.

 

Czym jest tachykardia?

Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest? Otóż pojęcie to oznacza stan, w którym serce uderza z częstotliwością większą niż 100 uderzeń na minutę. Teoretycznie definicja tego pojęcia jest prosta.

 

W praktyce jednak krąży na ten temat wiele błędnych informacji. Jakich?

1) Tachykardia to choroba

W żadnym wypadku! Jest to objaw, który może wskazywać na chorobę, jednak nie musi, czasami bowiem także tachykardia jest fizjologiczna. Zresztą sami czujemy, że serce nam szybciej bije po wysiłku, w stresie, w emocjach – to jest w pełni naturalne. Natomiast jeśli napady kołatania serca, szybkiego bicia itd. występują w spoczynku, budzą nas itd, to już powinno nas to zaniepokoić.

2) Tachykardia jest spowodowana tylko przed choroby serca

Następny mit, który krąży, to informacja, że tachykardia spowodowana jest tylko i wyłącznie przez choroby serca. Jest to oczywiście nieprawda. Tachykardia może bowiem mieć zarówno przyczyny sercowe, jak i pozasercowe. Co można tutaj wymienić? Przyczyny sercowe tachykardii to na pewno: częstoskurcz nadkomorowy, migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy, dodatkowe pobudzenia nadkomorowe, zespoły preekscytacji. Jakim zaś innym chorobom może towarzyszyć tachykardia? Otóż tu można wymienić na pewno tachykardię ortostatyczną, nadczynność tarczycy, gorączkę, infekcję, dużą ilość kawy, kokainę, stan zapalny, alergię, zator płucny…

3) Tachykardii się nie da leczyć

Czasami też wydaje się, że tego objawu w żaden sposób się nie da wyleczyć. Oczywiście nie do końca jest to prawda. W przypadku tachykardii wywołanych konkretną substancją, sytuacją czy też chorobą pozasercową wystarczy wyeliminować czynnik ją wywołujący. Zaś jak leczymy tachykardię spowodowaną chorobami serca? To w dużej mierze zależy od typu choroby serca. Niemniej jedna najczęściej stosowane są leki zmniejszające obciążenie serca tym samym poprawiające jego wydolność oraz w przypadku zaburzeń rytmu – leki antyarytmiczne i ablacje, czyli zabiegi usuwające dodatkową drogę przewodzenia.

4) Tachykardia zawsze jest objawowa

Zazwyczaj czujemy przyspieszone bicie serca. Czasem jednakże objawy mogą być bardziej zamaskowane i występować pod postacią zawrotów głowy, zmęczenia, omdleń, kłucia, duszności. Czasem także możemy nie odczuwać żadnych objawów.

5) Tachykardia nie jest przyczyną, z którą powinniśmy się zgłosić do lekarza

To nieprawda! Pamiętajmy, że ten objaw może być przyczyną groźnych arytmii. Warto zatem pójść do lekarza, by dokładnie nas zdiagnozował – wówczas będziemy wiedzieć, czym jest spowodowany nasz objaw i co możemy zrobić, aby pozbyć się tej przykrej dolegliwości.

 

Źródło: https://fashionandbeauty.pl