Chcesz kupić nowy telewizor? W sklepach z pewnością natkniesz się na model oznaczony jako 4K. Telewizory 4K zaczynają dominować na rynku, coraz odważniej wypierając swoich poprzedników, czyli urządzenia Full HD. Czym jednak się wyróżnia się nowa technologia?

 

4K – co to znaczy?

Tajemnicze oznaczenie związane jest z rozdzielczością telewizora i stosowane w przypadku modeli, w których jest ona bardzo wysoka. 4K to nic innego jak 4 tysiące pikseli – oznacza to, że taki telewizor ma ich 4 raz więcej niż telewizor Full HD. Podczas gdy te ostatnie oferują 2 miliony pikseli, nowoczesne telewizory 4K mają ich aż 8 milionów.

Warto też dodać, że telewizory, o których mowa, funkcjonują również pod innymi nazwami – zwykle określa się je jako Ultra High Definition (UHD lub Ultra HD). Czasem przy jednym produkcie stosowane są nawet oba określenia jednocześnie, czyli 4K Ultra HD. Telewizory w takim standardzie mogą mieć nie tylko ekran prosty, ale również zakrzywiony, co pozytywnie wpływa na głębię obrazu.

Rozdzielczość 4K – jakie ma zalety?

Tak wysoka rozdzielczość, stanowiąca kolejny etap rozwoju telewizji, w zdecydowany sposób przekłada się na jakość obrazu widzianego na ekranie. Przede wszystkim jest on znacznie bardziej szczegółowy – wszelkie detale są niezwykle wyraźne i ostre, co można zauważyć zwłaszcza wtedy, gdy na urządzeniu oglądane są materiały stworzone specjalnie z myślą o omawianej technologii.

Obraz oglądany w standardzie 4K sprawia wrażenie niemal realnego – wygląda bardzo naturalnie, co było wcześniej nieosiągalne. Co ciekawe, materiały wyświetlane na takich telewizorach możemy również oglądać z bliższej odległości, niż inne modele. To dlatego, że nawet będąc blisko ekranu, widz nie będzie dostrzegał pikseli, a tym samy obraz nie straci na jakości. Tego samego nie można powiedzieć o starych technologiach, gdzie właściwa odległość odbiorcy od telewizora ma kluczowe znaczenie dla komfortu oglądania.

Inne cechy telewizorów w technologii Ultra HD

Standard UHD wiąże się nie tylko z doskonałym obrazem. Wraz ze wzrostem rozdzielczości idzie w parze także większa prędkość odtwarzania obrazu. Ponadto urządzenia takie są często naszpikowane dodatkowymi funkcjami, co warto wziąć pod uwagę, wybierając najlepszy telewizor 4K dla siebie. Większość modeli to oczywiście telewizory Smart, które umożliwiając instalację rozmaitych aplikacji, z powodzeniem spełniają funkcję centrum domowej rozrywki.

O ile pierwsze modle najnowocześniejszych telewizorów były bardzo drogie, o tyle dziś sytuacja stopniowo ulega zmianie. Ponieważ technologia ta stosowana jest coraz częściej, wybór telewizorów jest coraz większy, a co za tym idzie ich ceny stają się bardziej przystępne.

Stopniowo wzrasta również ilość materiałów przystosowanych do rozdzielczości 4K, choć wciąż jeszcze nie wszystko można w tym standardzie oglądać. Zapewne jest to jednak tylko kwestią czasu – nowe produkcje filmowe, gry czy programy telewizyjne przystosowane do tej technologii będą pojawiały się coraz częściej, bo 4K to stanie się niebawem standardem.