Na początku pandemii ludzie rzucili się do sklepów. Nie po testy. O nich nikt wtedy nie myślał. Kupowaliśmy na potęgę papier toaletowy i konserwy. Nic dziwnego. Jedyna wiedza, jaką wówczas mieliśmy, pochodziła z filmów katastroficznych.

Półtora roku później sprawy mają się nieco inaczej. Z każdej strony bombardują nas informacje o prawidłowych środkach ochrony i dezynfekcji. Reklamy zachęcają do szczepień. A testy kasetkowe można dostać nawet w popularnych dyskontach spożywczych. Czy warto je kupować? Co trzeba o nich wiedzieć?

 

Rodzaje. Test antygenowy i serologiczny na koronawirusa SARS-CoV-2.

Krótkie wprowadzenie. Gdy dochodzi do zakażenia koronawirusem, na początku w naszym organizmie są obecne jego geny oraz antygeny. Nasz układ odpornościowy rozpoznaje antygeny. Gdy tylko wykryje ich obecność, zaczyna wdrażać znane mu mechanizmy walki z wirusem. W efekcie produkuje przeciwciała.

Testy antygenowe wykrywają antygeny koronawirusa SARS-CoV-2. Materiałem badanym będzie tu próbka śliny lub wymaz z nosogardzieli. Testy serologiczne wykonuje się z kropli krwi. Służą one do wykrywania przeciwciał. W przypadku kasetkowych testów krew można pobrać prostą pipetą po nakłuciu palca.

 

Kiedy wykonać szybki test kasetkowy? Który test wybrać?

Jeżeli zauważasz u siebie objawy typowe dla COVID-19, warto jak najszybciej sięgnąć po kasetkowy test antygenowy. To właśnie on pozwoli Ci stwierdzić, czy masz do czynienia z koronawirusem, czy też jest to jakaś inna choroba. Minister Zdrowia zezwala na używanie testów antygenowych do diagnostyki lekarskiej, ale wyłącznie u pacjentów objawowych.

Serologiczny test kasetkowy wykrywa przeciwciała. Organizm musi je najpierw wytworzyć. Ten rodzaj testu przyda Ci się więc po 2-3 tygodniach od pierwszych objawów. Jeśli chcesz liczyć czas od infekcji, dodaj do tego około 5 dni.

 

Kasetkowy test na obecność przeciwciał jest jakościowy. Jak to rozumieć?

Oznacza to, że pokaże on, czy w Twoim organizmie obecne są przeciwciała. Nie wskaże jednak na ich ilość. Serologiczne testy ilościowe, podobnie jak testy genetyczne RT-PCR, mogą być przeprowadzone w laboratorium. Przy testach ilościowych nie wystarczy jednak krew włośniczkowa z palca. Trzeba będzie pobrać krew żylną.

Dane o ilości przeciwciał w organizmie są przydatne głównie lekarzowi. Zarówno test jakościowy, jak i ilościowy da Ci informację o tym, czy Twój organizm miał kontakt z koronawirusem.

 

Czy pozytywny wynik testu kasetkowego na koronawirus oznacza COVID-19?

To zależy, która linia pojawiła się na dodatnim wyniku testu. Jeśli widoczna jest linia w obszarze właściwym dla przeciwciał IgM, istnieje prawdopodobieństwo, że koronawirus wciąż znajduje się w Twoim organizmie. Linia w obszarze odpowiednim dla przeciwciał IgG (przy braku linii IgM) świadczy raczej o infekcji przebytej w przeszłości.

Dodatkowe kontrowersje wzbudza fakt, że zakażenie można przechodzić bezobjawowo. Z tego względu ważne jest, by korzystać z testów o wysokiej skuteczności. Na stronie Testnakoronawirus.pl znajdziesz testy, których skuteczność jest zbliżona do 99%. Dzięki temu po 10 minutach od wykonania testu będziesz mieć pewność, czy doszło do kontaktu z wirusem SARS-CoV-2.