Soczyście zielona, gęsta murawa bez mchu i chwastów. Taki trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu. By tak być mogło, niezbędne są określone czynności pielęgnacyjne, których nie można pominąć o tej porze roku. Co warto wiedzieć o pielęgnacji trawnika na wiosnę? Oto kilka sprawdzonych wskazówek, jak dbać o trawnik po zimie.

 

Już dwa metry kwadratowe trawnika zapewniają dzienną dawkę tlenu konieczną dla dorosłego człowieka. Pielęgnacja trawnika po zimie ma więc nie tylko znaczenie dla ładnego wyglądu murawy. Przygotowując się do regeneracji trawnika po zimie doceńmy również jego znaczenie ekologiczne.

Na początek niezbędne jest usunięcie wszystkich pozostałości po zimie: kamieni, starych gałęzi, liści, obumarłych roślin. Porządne wygrabienie powinno pomóc się z nimi uporać. Kolejne kroki to wertykulacja i aeracja. Są konieczne, by dobrze napowietrzyć trawę, ułatwić jej krzewienie. Na wiosnę trawa potrzebuje również zasilenia. Nawóz do trawy na wiosnę powinien zawierać dużą dawkę azotu, który przyspiesza wzrost roślin. Gdy dobrze już ruszy wegetacja i murawa się zazieleni, nadchodzi czas na pierwsze koszenie trawnika po zimie. Wykonuje się je na suchej trawie – nie można jednak ściąć jej zbyt krótko. Najbardziej odpowiednia jest wysokość ok. 5 cm.

 

Jak zwiększyć zieloną powierzchnię w ogrodzie?

Wiosna to idealny moment na zmiany w aranżacji ogrodu. Bardzo często bolączką właścicieli trawników są ich niewielkie rozmiary. W przydomowych ogródkach sporo powierzchni zabierają podjazdy, miejsca parkingowe, drogi garażowe. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by te zazwyczaj brzydkie betonowe fragmenty przekształcić w zielone, czynne biologicznie powierzchnie.

Z pomocą domowym ogrodnikom przychodzą kratki trawnikowe. Są wykonane z tworzywa sztucznego, odporne na mrozy, nie odkształcają się pod naciskiem, dobrze odprowadzają wodę. Na większości gruntów nie wymagają specjalnego przygotowania podłoża. Także z ich położeniem nikt nie powinien mieć specjalnych problemów – mówi specjalista z firmy geoPRODUCT.

Kratki trawnikowe obsiane trawą przypominają zwykły trawnik, który można w dowolny sposób użytkować. Warunkiem jest jednak użycie do wysiewu specjalnych nasion trawy, która szybko wzrasta, jest odporna na uszkodzenia, dobrze się krzewi, szybko też odrasta po koszeniu.

 

Czego używać oprócz kratek trawnikowych?

W nowej koncepcji ogrodu przydatne są też inne rozwiązania np. obrzeża trawnikowe.

Taki rodzaj umocnienia można wykorzystać zamiast tradycyjnych słupków betonowych, płotków czy palisad. Przydają się też do oddzielenia nasadzeń innych roślin od trawnika. Obrzeża trawnikowe mogą być wykonane w wielu wariantach, tak by ułatwić pielęgnację trawnika, jak i zapobiec przedostawaniu się trawy na sąsiednie powierzchnie – dodaje nasz ekspert. Niezależnie od konkretnego rozwiązania obrzeża trawnikowe zawsze stanowią oryginalny element, który dodatkowo zdobi ogród.

Decydując się na obrzeża trawnikowe trzeba pamiętać o umiejscowieniu ich na odpowiedniej wysokości, by można było najechać na nie kosiarką. Inaczej przy brzegach trawnika pozostanie wyższy, nieskoszony pas trawy, który będzie trzeba docinać ręcznie nożycami czy też podkaszarką.

Trawnik po zimie wymaga sporo pracy, ale dobry start zapewnia nam przez cały sezon piękną, zieloną murawę. Właściwa pielęgnacja trawnika po zimie się opłaca, bo przyjemność posiadania pięknego, przydomowego zielonego zakątka jest po prostu bezcenna.