Diody LED, czyli diody elektroluminescencyjne to niewielkie urządzenia elektroniczne na które często możemy nie zwracać uwagi, mimo roli jaką pełnią we współczesnym świecie.

 

Odkąd na rynku pojawiło się oświetlenie LED, wypierając tym samym tradycyjne żarówki to właśnie diody oświetlają przestrzeń wokół nas. Aczkolwiek ich oznakowania i sygnatura często bywają enigmatyczne dla osoby z poza branży. Jednak diody wdarły się już do naszej codzienności, więc podstawowa choćby wiedza na ich temat, może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Pierwsza wytyczna – symbole

Najbardziej podstawowym podziałem w przypadku diód, jest typ ich montażu, w zakresie diód LED wyróżniamy:

  • Diody THT
  • Diody SMD

Dioda THT, to taka którą przez płytkę przewlekamy, tak że jej górna część (świecąca) znajduje się nad płytką, a dolna – nóżki pod nią.

Dioda SMD natomiast umieszczana jest na ścieżkach płytki i przylutowywana w odpowiednim miejscu.

 

Druga wytyczna – numeracja

Numer, którym oznaczana jest dioda, informuje użytkownika o rodzaju oraz rozmiarze danego urządzenia. I tak kolejno, najpopularniejsze obecnie stosowane diody to:

  • 3528

Pierwsze diody typu SMD, zarówno ich moc jak i generowane światło nie są zbyt duże. Swoje zastosowanie znalazły początkowo w taśmach LED, następnie w żarówkach tego typu. Wymiary diody 3528 wynoszą 3,5mm x 2,8 mm.

  • 5050

Zyskała popularność dzięki swoim parametrom – diody tego typu mają stosunkowo dużą moc, dzięki czemu uzyskujemy solidną porcje światła, dzięki temu stały się często używane zarówno w taśmach jak i żarówkach LED. W skrócie można powiedzieć, że składają się one z diód 3528. Jej wymiary to 5mm x 5mm.

  • 5060

To w zasadzie nieco większa (5mm x 6mm) dioda 5050, ich osiągi są porównywalne, przy wykorzystaniu ich większej ilości można dostrzec różnice w jasności generowanego światła.

  • 5630

Są rozwinięciem modelu 5050, dzięki temu, że oferują naprawdę solidną dawkę światła, stały się bardzo popularne zwłaszcza w żarówkach typu E27 i E14. Wymiary tej diody to 5,6mm na 3mm.

  • 3014

Jej największe zalety to duża jasność, połączona z małym rozmiarem – 3mm x 1,4 mm. Mimo że na obecną chwilę są to diody drogie, znalazły zastosowanie w taśmach LED oraz żarówkach (E14 i E27). Mimo że jest to produkt, który na rynku ukazał się stosunkowo niedawno, zdążył już ukazać swoje zalety i udowodnić, że jest to produkt wysokiej jakości.

  • COB (chip on board)

To diody dające bardzo dużą ilość światła, ich moc dochodzi do nawet 200W. W daleko idącym skrócie jest to duża dioda, składająca się z bardzo wielu maleńkich. Mimo że ich cena jest większa niż poprzednich modeli, będą one najlepszym wyborem ze względu na swoją moc a przede wszystkim trwałość.

 

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia?

Przypadek diód nie różni się zbytnio od innych urządzeń elektronicznych, pierwszą wytyczną jest oczywiście jakość, która oczywiście niesie za sobą koszty. Jednak kupując diody trzeba pamiętać, że im droższe, tym lepsze. Oczywiście można starać się osiągnąć kompromis pomiędzy ceną a jakością – chociażby wybierając tańszy model 5630, jednak tracimy wówczas zarówno na osiągach jak i trwałości.

 

MS
W artykule poznałeś diody różnych typów, dlatego wybór ich na velcom.com.pl/elementy/DIODA/ nie będzie teraz stanowił dla Ciebie problemu.