Chociaż zainteresowanie ubezpieczeniem rowerowym powoli rośnie, statystyki pokazują, że nadal niewiele osób decyduje się na taką polisę. Po części jest to związane z dodatkowym kosztem, a po części z nieświadomością. Chcąc wykupić taką polisę, warto sprawdzić komu jest dedykowana.

 

Polacy coraz chętniej jeżdżą na rowerach, nie tylko w celach rekreacyjnych. Częściej przesiadają się z samochodów na jednoślady – z myślą o prowadzeniu zdrowszego trybu życia, szybszym przemieszczaniu się w korkach oraz oszczędnościach na paliwie. Decydując się na korzystanie z roweru, warto pomyśleć o zwiększeniu bezpieczeństwa – swoim, innych osób oraz posiadanego roweru.

Ubezpieczenie roweru nie tylko dla właścicieli jednośladów

Ubezpieczenie roweru jest polisą dedykowaną wszystkim osobom korzystającym z tego rodzaju pojazdu. Oznacza to, że ochronie ubezpieczeniowej podlegają nie tylko właściciele rowerów, ale również rowerzyści korzystający z wypożyczonych pojazdów.

O wykupieniu polisy powinni pomyśleć przede wszystkim rowerzyści, którzy korzystają z wypożyczonych rowerów. W razie nieprzewidzianej sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu lub jego utraty, rowerzysta będzie musiał pokryć koszty zwrotu skradzionego roweru. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie sprawi, że finansową odpowiedzialność za szkodę przejmie ubezpieczyciel – to on wypłaci rekompensatę właścicielowi roweru.

 

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie roweru to polisa, która – choć nie zapobiegnie nieoczekiwanym zdarzeniom losowym – może ograniczyć finansowe skutki wypadków z udziałem rowerzysty i jego roweru.

W zależności od zakresu ochrony, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, gdy:

  • dojdzie do nieszczęśliwego wypadku w czasie jazdy na rowerze, na skutek którego rowerzysta dozna np. silnego urazu, poważnego złamania nogi, a także utraci słuch, wzrok, itp.
  • wandal zniszczy wyposażenie stałe roweru
  • dojdzie do kradzieży roweru
  • dojdzie do kradzieży bagażu podczas jazdy na rowerze.

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom pokrzywdzonym z winy ubezpieczonego, jeśli:

  • rowerzysta spowoduje wypadek lub potrąci pieszego
  • dojdzie do uszkodzenia mienia, podczas jazdy rowerem, prowadzenia go, wsiadania / zsiadania.

Chcąc zapewnić sobie ochronę podczas jazdy na rowerze, warto pomyśleć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Za stosunkowo niewielką kwotę można zagwarantować sobie komfort i większe poczucie bezpieczeństwa nawet wtedy, gdy dojdzie do zagrożeń.