Obecnie ogrody coraz rzadziej pełnią rolę stricte użytkową. Nawet jeśli znajduje się w nich miejsce na grządki, rabatki i krzewy, to większa część pleneru przeznaczona jest na wypoczynek i szeroko rozumianą rekreację. W takim ogrodzie dużą część zajmują zadbane trawniki, mało wymagające krzewy, skalniaki, oczka wodne i inne elementy małej ogrodowej architektury. Kiedy przestrzeń jest już odpowiednio zaaranżowana i zadbana, należy już tylko odpowiednio ją wypełnić.

 

Co koniecznie powinno znaleźć się w ogrodzie, aby nie tylko cieszył oko, ale też by miło się w nim wypoczywało, biesiadowało – po prostu spędzało wolny czas?

 

Przyjemne zacisze

Po pierwsze musimy wziąć pod uwagę to, że nasz klimat jest kapryśny (upalne przedpołudnie może bardzo szybko przejść w burzowe popołudnie). Po drugie należy uwzględnić fakt, że podczas rodzinnych spotkań, wieczornego grillowania czy nawet błogiego leżakowania będziemy potrzebowali odrobiny prywatności. Jeśli więc nie jesteśmy posiadaczami zadaszonego, osłoniętego od wiatru tarasu – to w naszym ogrodzie koniecznie powinna znaleźć się altana. Oferta rynkowa jest w tej materii bardzo szeroka. Możemy więc zdecydować się zarówno na tradycyjną, drewnianą lub murowaną altanę o prostych, regularnych kształtach z dużymi prześwitami bądź znacznie bardziej rozbudowany, wymyślny model na planie ośmio- czy dwunastokąta z zabudowanymi ściankami. Możemy też postawić na minimalizm i zdecydować się na lekką, metalową konstrukcję pokrytą dzianinowymi zasłonami, które w zależności od potrzeb można zasuwać bądź fantazyjnie upinać.

 

Optymalne meble ogrodowe

Kiedy mamy już taras bądź altanę pozostaje już jedynie odpowiednio go zagospodarować. Koniecznie musimy pomyśleć o odpowiednich meblach ogrodowych. Stół plus cztery krzesła to w zasadzie optymalny zestaw wyjściowy, który możemy swobodnie uzupełniać o fotele, leżaki, hamaki czy łóżka ogrodowe.

Z jakiego materiału powinny wykonane być meble? Ponadczasowe zdaje się być drewno. Pięknie komponuje się z ogrodową zielenią, jest swojskie, eleganckie, a dzięki nowoczesnym impregnatom również coraz bardziej trwałe. Poza rodzimymi gatunkami: eleganckim dębem czy bardziej przystępnym cenowo świerkiem dużą popularnością cieszą się również drzewa egzotyczne. Innym materiałem, który na dobre zadomowił się w naszych ogrodach jest technorattan, przypominający nieco wiklinę czy tradycyjny rattan. Z tego ekologicznego materiału można wyczarować prawdziwe ogrodowe cudeńka – subtelne, lekkie stoły, wygodne krzesła i kanapy. Zaletą tego tworzywa jest to, że jest praktycznie niezniszczalne. Niestraszne mu żadne warunki atmosferyczne, nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a jego design jest uniwersalny i ponadczasowy. Meble z technorattanu są łatwe do utrzymania w czystości, lekkie i ustawne. Ta propozycja jest na tyle modna i występuje w tak szerokiej stylistyce, że bez trudu dobierzemy coś, co będzie pasowało do charakteru danego ogrodu.

Pozostaje już pomyśleć tylko o wygodnych poduchach, pledach, nastrojowemu oświetleniu i innych tworzących klimat dodatkach.

 

Wsparcie eksperckie
Tekst artykułu został przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym meble-rattanowe.eu oferującym w sprzedaży on-line szeroki asortyment mebli ogrodowych z rattanu oraz innych akcesoriów do domu i ogrodu.