Tarczyca jest niewielkim gruczołem. Jeśli pod uwagę weźmiemy jednak ludzkie ciało, to okazuje się, że zaburzenia jej pracy mogą spowodować problemy z funkcjonowaniem całego organizmu.

 

Właśnie dlatego tak ważne jest jej kontrolowanie. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się nieinwazyjne badanie USG.

 

Podstawa profilaktyki

Badaniem, kontrolą, diagnozowaniem czy leczeniem zaburzeń, jakie wiążą się z gruczołem tarczycy, zajmuje się endokrynolog. Warto podkreślić, że bardzo często współpracuje on ze specjalistami innych dziedzin – onkologami, dietetykami, internistami, okulistami. Wszystko dlatego, że zła praca tarczycy rzutuje na powstawanie schorzeń różnych organów naszego ciała.

Podstawą profilaktyki powinny być rutynowe wizyty u endokrynologa. Osoby po 20 roku życia powinny je odbywać średnio raz w roku. Jeśli ryzyko powstawania chorób tarczycy jest zwiększone, na przykład w wyniku predyspozycji genetycznych, lekarz decyduje o częstszych kontrolach oraz badaniach.

Jeśli istnieją podejrzenia dotyczące złej pracy tego gruczołu, endokrynolog zaleca wykonanie usg tarczycy. To podstawowe badanie w przypadku konieczności diagnostyki różnego rodzaju chorób. Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne, bezbolesne, można je wykonywać wielokrotnie. Pozwala kontrolować budowę gruczołu tarczycy oraz wykluczać bądź potwierdzać ewentualne zmiany, jakie w jego obrębie zaszły.

 

Diagnostyka chorób tarczycowych

USG tarczycy pozwala wykryć guzy, torbiele, wole tarczycowe, brodawczaki, gruczolaki. USG niezbędne jest też w celu diagnozy nadczynności albo niedoczynności. Najczęściej towarzyszą mu także badania hormonalne z krwi, ewentualnie biopsja pobranych tkanek.

Należy mieć na uwadze, że usg tarczycy jest najczęściej następstwem wykrycia objawów chorobowych. W przypadku gruczołu tarczycy te mogą być naprawdę różne. Niestety nie zawsze są typowe, więc rozpoznanie zaburzeń jej pracy staje się naprawdę problematyczne. Musimy pamiętać, że zaburzenia tarczycowe objawiać się mogą nadwagą lub niedowagą, przewlekłymi zaparciami, ale też biegunkami, wahaniem nastrojów – od euforii po agresję i przygnębienie, sennością lub niespożytą energią. Widać więc wyraźnie, że zaburzenia mogą dawać naprawdę całe spektrum symptomów.

 

Leczenie zaburzeń tarczycowych

Wiele zależy oczywiście od choroby tarczycy. W większości przypadków leczenie polega na farmakoterapii. W przypadku chorób onkologicznych na wycięciu zmiany ogniskowej.

Okazuje się, że korzystna terapia gruczołu tarczycy może trwać długie lata. Zdarza się, że pacjenci z niedoczynnością bądź nadczynnością biorą leki już do końca życia.

Pacjenci, u których zdiagnozowano choroby tarczycy i ci, którzy już podjęli odpowiednią kurację, podlegają wzmożonej kontroli medycznej. Średnio raz na 6 miesięcy wykonują badanie usg tarczycy, które pozwala zanalizować postępy w leczeniu, brak pozytywnej reakcji na środki farmakologiczne bądź inne zmiany. Badanie ultrasonograficzne powinny częściej wykonywać również osoby, które znajdują się w grupie ryzyka – na przykład w ich rodzinie występowała już choroba na tle tarczycowym.

Artykuł w oparciu o treści na stronie Gabinetu ultrasonografii – Gabinet USG Mokotów.