Wiosna to nie tylko czas, w którym zielenieją drzewa i krzewy. To także najlepszy okres, podczas którego możemy zadbać o ich zdrowie oraz odporność na działanie czynników chorobotwórczych oraz pasożyty.

Dotyczy to przede wszystkim drzew owocowych, dzięki którym już niedługo będziemy się cieszyć zdrowymi i w pełni naturalnymi produktami. Warto zdobyć podstawowe informacje na temat ich ochrony. Pozwoli nam to zaplanować kolejne opryski i zapobiec potencjalnym szkodom, które przez nieuwagę możemy wyrządzić uprawianym drzewkom.

 

Oprysk drzew owocowych

Każdy sadownik i pasjonat ogrodnictwa zdaje sobie sprawę z tego, że nieumiejętne prowadzenie oprysków może doprowadzić do opłakanych konsekwencji. Złe planowanie albo dawkowanie substancji nie tylko wpłynie na zdrowie upraw, ale może także sprawić, że owoce nie będą nadawały się do spożycia. Oprysk powinniśmy wykonywać dokładnie w terminie – zbyt wczesny lub spóźniony nie będzie skuteczny. Pierwsze opryski przeprowadza się przed otwarciem pąków, następne w okresie rozwoju liści, przed otwarciem pąków i podczas kwitnienia. Niestety, wybór właściwej daty nie jest wcale prosty. Wpływ na niego ma przede wszystkim sama natura – od temperatury i stopnia nasłonecznienia będzie zależeć dokładny termin tego zabiegu. Warto jednak skorzystać z ogólnodostępnych źródeł, które pomogą nam w przybliżeniu określić odpowiednią porę.

 

Jak opryskiwać drzewa owocowe

Oprysk drzew owocowych nie powinien sprawić nam zbyt wielkiego problemu. Musimy jednak pamiętać o tym, aby był możliwie jak najbardziej precyzyjny. Preparatem muszą być pokryte wszystkie pędy i gałęzie, od samej nasady pnia. Środek rozpuszczamy w wodzie i rozpylamy za pomocą przeznaczonego do tego narzędzia. Przed zabiegiem uważnie zapoznajmy się z instrukcją dołączoną do opakowania i stosujmy się ściśle do jej zapisów. Do prac wybierajmy bezchmurny i bezwietrzny dzień – dzięki temu we właściwy sposób rozprowadzimy środek i nie zostanie on natychmiast spłukany przez deszcz. Jego właściwe wsiąknięcie jest warunkiem umożliwiającym prawidłową ochronę. Spore znaczenie będzie miała także temperatura – w niskiej substancje wykazują zdecydowanie słabsze działanie. Nie powinniśmy przystępować do prac, jeżeli słupek rtęci nie wnosi się przynajmniej na 5 stopień powyżej zera.

 

Preparaty do oprysku drzew owocowych

Preparat powinniśmy dostosować przede wszystkim do gatunku rośliny oraz chorób, przed którymi chcemy ją zabezpieczyć. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na śliwy, którym zagraża czerwona plamistość i torbiele oraz brzoskwinie, cierpiące często na kędzierzawość liści. Wykonane we właściwym czasie opryski pomogą także zapobiec rozwój mączniaka jabłoni, a także parcha jabłoni i gruszy. Przed kwitnieniem zaleca się także wykorzystanie środków przeciwdziałających rozpowszechnieniu pasożytów i insektów, żerujących na drzewach owocowych. Pamiętajmy także o tym, że to od jakości środka będzie zależał efekt końcowy. Wykorzystujmy wyłącznie profesjonalne preparaty, pochodzące od zaufanych firm i dostawców. Pomoże nam to osiągnąć zamierzony cel i uniknąć przykrych konsekwencji, niszczących całe uprawy.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.