Wrzesień właśnie zaczyna pukać do drzwi naszych ogrodów. A co to dla nas oznacza? Oczywiście mnóstwo pracy. Jeśli chcemy by nasz ogród stanął wiosną na wysokości zadania, musimy mu w tym jesienią pomóc. Oczywiście wciąż jeszcze zbieramy plony, dojrzewają jabłka i grusze, wielkie dynie wyzierają spod liści, żółkną liście fasoli a ona sama czeka by zerwać jej strąki a nasionka ususzyć. Jest co robić.

 

Drzewa i krzewy

Zerwawszy wszystkie owoce z drzew i krzewów możemy we wrześniu przystąpić do ich przycinania. Krzewy agrestu, porzeczek, aroni czy borówki amerykańskiej uwalniamy od najstarszych pędów a także tych płożących się po ziemi. Jeśli zaś chodzi o gałęzie drzew przycinamy te, które się krzyżują oraz te rosnące wprost ku górze. Spady leżące pod drzewami a noszące ślady pleśni czy innych chorób najlepiej spalić lub na uboczu głęboko zakopać. Wszelkiej maści choróbska nie są nam potrzebne w kolejnym roku. Zbliża się również pora na sadzenie nowych drzew, trzeba pamiętać by odpowiednio przygotować ziemię pod sad.

 

Ogród warzywny

Wrzesień to również czas zbiorów warzyw. Temperatury nad rabem znacząco zaczynają spadać a tej niskiej nie lubią ani ogórki ani pomidory ani papryka, czas je zerwać. A że pomidory zielone jeszcze? Żaden problem. Gdy ułożymy je w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu – dojrzeją. Ale wcale nie muszą – sałatki na zimę z zielonych pomidorów będą hitem. Fasola i bób na suche ziarno też najlepsze będą zebrane we wrześniu. I cebula czeka by ją wyrwać i pozwolić jej się w słońcu nieco osuszyć.

Halo! Halo! Tu jeszcze marchew czeka na wyrwanie, a obok niej pietruszki, selery i buraki. Mnóstwo tego. Ale zimą wszystkie one, znaczy nasze plony, będą pieściły podniebienia domowników.

W połowie miesiąca dymkę można zasadzić – pamiętać jednak należy, że sadzimy i głębiej i gęściej niż tę sadzoną wiosną. Jeśli w tym roku było za mało rabarbaru do drożdżowca, warto go właśnie we wrześniu rozmnożyć albo tworząc rozsady z własnego albo sadzić te kupione. Do połowy miesiąca można wysiać buraki liściaste, szpinak czy roszponkę – wczesną wiosną będziemy mieli mnóstwo własnych witaminek. I jak już wszystko zbierzemy, zasiejemy, zasadzimy to pamiętać należy, że resztą ogrodu trzeba przekopać, pozostałości roślin wrzucić na kompostownik – pamiętając by te zmienione chorobowo plus pędy pomidorów i ziemniaków (niezależnie czy widać było chorobę czy nie) spalić lub głęboko zakopać na skraju działki. Działkę możemy zostawić przekopaną i nie wyrównaną. Szczególnie gdy ziemię mamy tzw. ciężką. Pozostawiona w ciężkiej skibie pod wpływem mrozu zmienia swoje właściwości stając się bardziej przepuszczalną dla wody. A i robaki wykopane na wierzch zginą marnie wystawione na działanie mrozu.

 

Ogród kwiatowy

We wrześniu wciąż jeszcze podziwiamy letnie kwiaty. Aby jak najdłużej się nimi cieszyć usuwamy te przekwitnięte. Jeśli mamy róże powtarzające kwitnienie to ten zabieg jest właśnie niezbędny. A u tych kwitnących raz właśnie nadszedł czas na przycinanie pędów i możemy przygotować sadzonki pędowe.

Pamiętamy o bieżącym usuwaniu chwastów by nie pozwolić im dochować się nasion, którymi na pewno chętnie i szczodrze nas uraczą jeśli tego zaniedbamy. Powoli zaczynamy sadzenie cebul. Jeśli chcemy by np. krokusy cieszyły nasze zmęczone zimą oczy, to wrzesień idealnie nadaje się do sadzenia ich cebul. Wyobrażacie sobie jesienny krajobraz bez wrzosów? Wysadzone teraz jeszcze długo będą nas radowały słodkim lila kolorem. Nie zapominajcie o bratkach i stokrotkach, posadzone teraz będą przecudnej urody kwiatkami już wczesną wiosną. I zbierajcie nasionka kwiatów jednorocznych. Po wysuszeniu można je włożyć do papierowych torebek i przechować w chłodnym miejscu, np. w piwnicy. Wiosną będą jak znalazł.

We wrześniu mnóstwo pracy ale wciąż jeszcze ogród cieszy swoim widokiem. Październik jednak również potrafi zaskoczyć słońcem i przyjemnym ciepłem a oczy cieszą kolorowe liście. Później już niestety jesienna szarówka a po niej zima. I będziemy z utęsknieniem czekać wiosny. A wiosną co? Ano ciężka praca w ogródku ;-)

 

Autor:
Artykuł został przy współpracy ze sklepem internetowym dlaogrodnika.pl – sklepem z artykułami do domu i ogrodu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie!