Wiesz wszystko o trójkącie ostrzegawczym? Sprawdź, ponieważ awaria na drodze może przytrafić się każdemu. A skoro może się przytrafić, to należy wiedzieć, jak się zachować w krytycznej sytuacji. Poniżej garść informacji kierowcom dla przypomnienia.

 

Wiesz wszystko o trójkącie ostrzegawczym? Możliwe, aczkolwiek najlepiej sprawdzić, czy pamiętasz w jakiej odległości od samochodu go ustawić i w jakich sytuacjach staje się nieodzowny. Sezon urlopowy, aczkolwiek dobiega końca, to nadal trwa, a awaria może się przytrafić naprawdę każdemu. Przede wszystkim, trójkąt ostrzegawczy to element obowiązkowego wyposażenia auta. Dlatego znajduje się, oprócz apteczki, gaśnicy w łatwo dostępnym miejscu w każdym samochodzie, nawet w autach należących do wypożyczalni samochodów. Tak naprawdę, wypożyczając auto powinieneś sprawdzić, czy na jego wyposażeniu jest trójkąt i gaśnica, jako obowiązkowe, oraz apteczka, jako dozwolone. Zaniechanie obowiązku posiadania w aucie trójkąta ostrzegawczego oznacza mandat karny w wysokości do 200 złotych. Mało tego, trójkąt nie może być byle jaki, ponieważ musi posiadać homologację, co oznacza, że musi mieć odpowiednio dużą powierzchnię odblaskową.

 

Kiedy wystawić trójkąt?

Kiedy obowiązkowo musisz wystawić trójkąt? Zawsze, gdy masz awarię. Powinieneś tutaj pamiętać o pewnych zasadach dotyczących odległości trójkąta od samochodu. Trójkątem oznaczasz również twój pojazd na czas holowania przez inny samochód, czyli umieszczasz w tym wypadku trójkąt po lewej stronie swojego auta.

Trójkąt ostrzegawczy na autostradzie wystawiasz w odległości 100 metrów za autem

Trójkąt ostrzegawczy na autostradzie lub drodze ekspresowej wystawiasz w odległości 100 metrów za autem. Sto metrów to około 120 kroków. Samochód powinien mieć włączone światła awaryjne. Z własnego pojazdu wysiadasz zawsze od strony pasażera, chyba że jeździsz angielskim samochodem. Wtedy nie masz problemu. Załóż kamizelkę odblaskową, która również powinna stanowić wyposażenie pojazdu. Nie chodzi o to, aby wszyscy użytkownicy drogi widzieli, że to właśnie tobie zepsuł się samochód i dlatego biegasz po autostradzie w śmiesznym stroju, ale po to, aby widz widzieli, że zepsuł się samochód i widzieli ciebie, jak biegasz po autostradzie. Dzięki temu zachowujesz się odpowiedzialnie, ponieważ dajesz kierowcom, którzy jadą z prędkością 120 do 140 km na godzinę, czas i szansę na zauważenie nie tylko twojego zepsutego auta, ale też na zauważenie ciebie. Sam oceń, czy to ważne. W oczekiwaniu na pomoc, pozostaw swoje auto na pasie awaryjnym, a sam przejdź na drugą stronę barierki.

Trojkat Ostrzegawczy

Trójkąt ostrzegawczy na obszarze niezabudowanym i zabudowanym

Trójkąt ostrzegawczy na obszarze niezabudowanym i zabudowanym również należy wystawić. Na obszarze niezabudowanym, wystawiasz go w odległości około 30 do 50 metrów za samochodem. Pamiętaj, że wystawiasz go zawsze, gdy z powodu awarii stajesz w miejscu zabronionym. Auto powinieneś ustawić na poboczu, włączyła światła awaryjne i tak ustawić trójkąt, by dał szansę innym kierowcom na zauważenie ciebie i tego, co się dzieje na drodze. Tak więc, jeśli stoisz tuż za zakrętem, ustaw trójkąt przed nim, nawet w większej odległości, bo może się okazać, że ustawiony za, ostrzeże za późno. W obszarze zabudowanym wystawiasz trójkąt tam, gdzie postój jest zabroniony. Oczywiście, powinieneś zadbać o to, by oczyścić pas ruchu, a trójkąt umieszczasz do metra za samochodem. Tutaj również koniecznie włącz światła awaryjne.

Wiele wypadków drogowych jest efektem źle oznaczonego miejsca postoju, awarii czy wcześniejszej stłuczki. Jeśli źle oznaczysz miejsce, w którym stoisz, nie ostrzeżesz nadjeżdżających o tym, że na ich pasie stoi przeszkoda, może okazać się, że będziesz miał, zamiast na przykład koła do wymiany, samochód skasowany. I pamiętaj, że za złe oznaczenie możesz dostać mandat. Nawet 300 złotych. Drogi interes, w porównaniu do często błahej usterki.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała wypożyczalnia aut Auto Si-Mar ze Zgorzelca.