Nie wyobrażamy sobie życia bez aplikacji mobilnych. Ponad 60% Polaków korzysta ze smartfona i większość z nich potwierdza, że główną funkcją, którą użytkują, wcale nie są rozmowy telefoniczne.

 

Polacy na smartfonie oglądają filmy, słuchają muzyki, grają czy robią zdjęcia. Smartfon służy też do celów biznesowych – można w nim prowadzić kalendarz spotkań, generować prezentacje, nawigować służbową podróż. Bez względu na to, do jakich celów wykorzystujemy smartfon, niezbędne są nam aplikacje. Ciekawostką jest to, że tylko iPhone posiada ich ponad pół miliona.

 

Internet

Z przeglądarek internetowych korzysta 64% właścicieli smartfonów.

Dzisiaj odnotowuje się większą liczbę odsłon z urządzeń mobilnych aniżeli stacjonarnego komputera. Polacy wykorzystują smartfon właśnie do przeglądania internetu. Większość stron jest już dostosowana do ich komfortowego przeglądania w tego rodzaju urządzeniach. Co więcej, do urządzeń mobilnych dostosowano również reklamy. Te akurat nie są mile widziane, ale i tu mamy dobrą wiadomość. Wszyscy, którzy posiadają iPhony, mogą ściągnąć aplikację Ads Blocker Pro i dzięki temu niepożądane przekazy są blokowane.

 

Komunikatory społecznościowe

Smartfon to dzisiaj kolejne urządzenie do kontaktu z bliskimi czy znajomymi. Można nie tylko telefonować czy pisać smsy, ale również prowadzić wideorozmowy czy pisać przy wykorzystaniu komunikatora. Nadal najpopularniejszym jest Facebook, ale ogromną popularnością cieszy się też Instagram czy Snapchat. Z tych aplikacji korzysta przede wszystkim młodzież, ale znajdują one swoich odbiorców także wśród dorosłej części użytkowników. Hitem jest aplikacja WhatsApp, z której korzysta już przeszło 1 miliard ludzi na całym świecie.

 

Rozrywka

Kolejne aplikacje, z których korzystają użytkownicy smartfonów to te, które dają możliwość totalnego odprężenia. To przede wszystkim rozmaite gry – z takich korzysta prawie 2 miliardy ludzi na całym świecie. Popularne są też aplikacje do słuchania muzyki czy czytania książek.

 

Nawigacja

Geolokalizacja i nawigacja trasy podróży to kolejne funkcje, które przypadły do gustu polskim użytkownikom smartfonów. Żadnym problemem nie jest już odnalezienie modnej restauracji, dobrego salonu fryzjerskiego czy sklepu. Nawigacja sprawi zaś, że każda podróż odbywać się będzie w jak najlepszym komforcie. Dzisiaj nie trzeba znać trasy przejazdu, by przybyć do celu. Nawigacja pokieruje, wskaże najszybszą albo najlepszą drogę. Do tego pozwoli ominąć korki i wyliczy, ile czasu zajmie nam cała podróż.

 

Zarządzanie finansami

Aplikacje, dzięki którym można korzystać z bankowości mobilnej to kolejne, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przy użyciu smartfona można teraz łączyć się z kontem bankowym i w pełni zarządzać swoimi finansami. Tradycyjne oddziały banków nie są nam już do niczego potrzebne. Teraz na smartfonie można zrealizować przelew, wysłać wniosek o kredyt gotówkowy, założyć lokatę czy odblokować linię kredytową.

Nie ma wątpliwości, że rozmaite aplikacje mobilne ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie i przyśpieszają proces wykonywania rozmaitych czynności. Mają na celu nie tylko rozrywkę, są również praktycznym asystentem. Służą w życiu prywatnym i na polu biznesowym.

Tekst powstał w inspiracji stroną aplikacji na telefony blokującą reklamy na iOSie – adblockforiphone.com