Automatyzacja wkracza w nasze życie coraz bardziej. W efekcie jesteśmy coraz to bardziej otoczeni technologią, która właściwie pomaga nam już każdego dnia w prawie każdej czynności. Nie inaczej jest z robieniem zdjęć, bo choć to od początku jest sprawa związana z techniką, to jednak od dawien dawna ktoś musiał pociągnąć za spust migawki. Obecne możliwości pozwalają nam jednak zrezygnować z osoby fotografa i radzić sobie także w innych sytuacjach. To właśnie z takiego założenia, a także z chęci posiadania szybkiego wydruku zrodziła się w 1925 roku za sprawą Anatola M. Josepho idea fotobudki. Jakie ma dziś zastosowania?

 

Czym jest fotobudka?

Najpierw warto jednak zacząć od wyjaśnienia czym jest to urządzenie do robienia zdjęć i ich druku. Jest to narzędzie do tworzenia zdjęć, które w swym zamyśle działa automatycznie. Klient wchodzi do specjalnej budki przysłoniętej kotarą, mości się wygodnie na ławeczce przed obiektywem (czasem są one dwuosobowe) i naciska start (nie może zapomnieć zapłacić, oczywiście). W tym momencie maszyna, ostrzegając przed każdym, tworzy sesję złożoną zazwyczaj z 4 zdjęć. Są one robione w odstępie dwu-, trzysekundowym. Po zrobieniu serii zdjęć drukarka drukuje je na papierze fotograficznym i udostępnia klientowi. W nowoczesnych wersjach istnieje możliwość przesłania zdjęć na maila lub na portale społecznościowe. Jest to klasyczna fotobudka, która doczekała się już swojej mobilnej wersji, dzięki czemu poszerzyła spektrum zastosowań.

 

Wesela przede wszystkim

W tym miejscu warto powiedzieć o nowej modzie, trendzie, jak nazwała go firma Google w 2011 roku. Otóż coraz częściej fotobudki mobilne zostają wynajmowane na wesele. Dzięki temu goście mogą zrobić sobie dowolną liczbę zdjęć w jak najgłupszych pozach. Fotobudki mobilne nie mają „budki”, są wolnostojącym automatem, który posiada kamerę i drukarkę. Goście widzą się na kranie stojąc przed maszyną i wykonując różne ruchy, będąc w różnych ubraniach rejestrują to, co dzieje się na zabawie. Popularność tego typu rozrywki jest coraz większa, a dzieje się tak dlatego, że zdjęcia nią robione są dobrej jakości, a w dodatku od razu znajdują się w sieci i w dłoniach uczestników zabawy.

 

Wróćmy do tradycji

Jednak Josepho nie myślał o urodzinach czy weselach, kiedy tworzył swój wynalazek. Ideą było szybkie robienie zdjęć i ich wydruk, by móc je wykorzystać. Tak dzieje się i dziś, kiedy zrobione w fotobudkach stacjonarnych zdjęcia wykorzystujemy do wyrobienia paszportu, dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej. Jest to bardzo wygodne urządzenie, które ma jednak pewne wady. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że jakość wydruku, choć i tak się poprawia, nie jest najdoskonalsza. Po drugie nie mamy możliwości poprawienia zdjęcia, nawet jeżeli uważamy, że wyszliśmy niewłaściwie.

Współczesne trendy dążą do uproszczenia i przyspieszenia codziennych czynności. Fotobudka nie tylko pozwala cieszyć się gotowymi zdjęciami już po kilku sekundach, ale także tworzy pamiątki, które zostają z nami na długo. To unikatowe zastosowanie, które zawsze przyciągnie mnóstwo klientów, bez względu na zastosowaną technologię.

Autor: Krzysztof Bosak. Artykuł powstał przy współpracy z serwisem fotoroom.pl.