Olejek herbaciany to jeden z najbardziej popularnych olejków eterycznych. Najczęściej wykorzystujemy go w ramach kuracji antybakteryjnych i przeciwzapalnych, bo jest doskonałym antyseptykiem.

 

Niewiele osób zna jednak jego inne właściwości. Niektóre zastosowania tego specyfiku mogą rzeczywiście zaskakiwać.

 

Pieluchy

Okazuje się na przykład, że olejek herbaciany jest doskonałym środkiem do odkażania pieluszek podczas prania. Wystarczy dodać 5-7 kropli do dziecięcego proszku do prania i ustawić pranie na standardowy program. Aby ładnie pachniały, można kilka kropli dodać również do płynu do płukania (olejek nadaje się też jako dodatek do płukania wszelkich tkanin, w tym ubrań). Pieluszki tetrowe można też namaczać – na każde 4 litry wody przypada jakieś 20 kropelek olejku. Co ciekawe, mamy, które nie podejmują się prania tetrowych pieluch codziennie, mogą wlać kilka kropelek olejku herbacianego do pojemnika, w którym przechowują zabrudzone pieluszki. Olejek herbaciany przydaje się też do pielęgnacji około pieluszkowej niemowlaka. Zamiast stosowania chemicznych mokrych chusteczek, można wykorzystać namoczone ręczniki lub płatki kosmetyczne. Można je moczyć w wodzie z dodatkiem 4-5 kropli olejku herbacianego. Zapobiegnie to odparzaniu i innym problemom skórnym.

 

Olejek herbaciany w gospodarstwie domowym

Mówi się o wszechstronnym zastosowaniu olejku herbacianego. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że jego właściwości pomagają zwalczać około 100 problemów – głównie natury zdrowotnej. Olejek herbaciany pomaga też uporać się z licznymi problemami natury prowadzenia w pełnym komforcie gospodarstwa domowego. Faktem jest, że olejek herbaciany może służyć jako specyfik do odstraszania insektów. Przykładem mogą być mrówki, które nie znoszą jego oparów. Warto więc w porze letniej przecierać olejkiem wejście do domu oraz parapety. Identyczne działanie ma, jeśli weźmiemy pod uwagę komary. Olejek pomaga również zachować porządek w domu – skutecznie zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów na ścianach oraz je usuwa. Wystarczy przetrzeć zmienione miejsca roztworem z wody i olejku herbacianego. Olejek można też stosować do odświeżaczy powietrza oraz jako składnik środka do dezynfekcji łazienek i toalet.

 

Olejek herbaciany jako lek

Olejek herbaciany leczy kaszel, łagodzi podrażnienia skóry (na przykład po wykonaniu tatuażu), trądzik, łupież, łuszczycę, świerzb, łojotok, półpaśca. Leczy się nim kaszel, zapalenie zatok, astmę, zapalenie krtani i oskrzeli. Jest pomocny przy grzybicy stóp, kurzajkach, infekcjach intymnych i nieświeżym oddechu. Można nim niwelować odciski i modzele. Zimą przyda się na spierzchnięte usta, latem złagodzi ukąszenia komarów i poparzenia słoneczne. Kobiety, które regularnie golą owłosienie w niechcianych miejscach, stosują olejek jako środek przeciw wrastaniu włosków. Jednocześnie nawilża on wysuszoną skórę.

Pamiętajmy, by wybierać tylko olejek herbaciany sprawdzonego pochodzenia, od renomowanego producenta. Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką informacyjną bądź skonsultować z lekarzem. Zbyt duża ilość olejku może spowodować uczulenie bądź podrażnienie skóry.

Artykuł napisany w oparciu o stronę internetową Sklepu z olejami i olejkami eterycznymi Optima PLUS.