Wymarzone wakacje w tropikach mogą skończyć się tragicznie, jeśli swoją uwagę skupimy jedynie na zakupach modnego kostiumu kąpielowego, a nie na własnym zdrowiu.

 

Okazuje się, że wizja wylegiwania się na piasku może sprawić, że zapomnimy o tym, co naprawdę ważne. Trzeba mieć na uwadze, że do wyprawy w niektóre odległe zakątki świata należy się odpowiednio przygotować. Właśnie to jest podstawą medycyny podróży.

Zanim jeszcze spakujemy walizkę i wyruszymy w podróż życia, warto wybrać się na konsultację do odpowiedniej placówki, która prowadzi medycynę podróży. To tam pracują wykwalifikowani medycy, którzy powiadomią o koniecznych przedsięwzięciach, jakie należy poczynić w zależności od obranego celu wakacji. Medycy powiadomią o obowiązkowych albo profilaktycznych szczepieniach, które należy wykonać, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Przekażą również informacje o działaniach profilaktycznych, jakie powinien realizować turysta, by cieszyć się dobrym zdrowiem na urlopie poza granicami Polski.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Idealnie jest wybrać się do placówki medycznej na 6-8 tygodni przed wylotem. Niektóre szczepienia należy powtarzać, a czas ich działania zostaje opóźniony. Przykładem może być szczepienie na dur brzuszny, które zalecane jest dla podróżujących do krajów afrykańskich czy Indii. Podobnie dzieje się w przypadku szczepienia na żółtą febrę, malarię i przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Szczepienia dotyczą również innych chorób. Takich, których występowanie jest powszechne wszędzie. Turyści powinni posiadać aktualne szczepienie na tężec, krztusiec czy wirusowe zapalenie wątroby typu A i B.

Pamiętajmy, że jeśli szczepienia są obowiązkowe, to jeśli ich nie wykonamy, nie zostaniemy wpuszczeni na teren danego kraju albo będziemy musieli przejść kwarantannę. Takie działanie skutecznie popsuje nasze wakacje.

 

Wywiad z lekarzem

Konieczny jest szczegółowy wywiad z lekarzem. Turysta powinien poinformować medyka o planowanym terminie wyjazdu oraz trasie, jaką zamierza przebyć. Koniecznością jest też informacja o stanie zdrowia czy przyjmowanych lekach. To na podstawie tych danych lekarz będzie mógł zatwierdzić kwalifikację przed szczepienną oraz rozpocząć przygotowania pacjenta do wykonania niezbędnych szczepionek. 

 

Działania profilaktyczne

Nie tylko szczepienia pozwolą nam ochronić się przez przewlekłymi i niszczącymi organizm chorobami. Lekarze, którzy specjalizują się w medycynie podróży, podpowiedzą również, jakie działania praktyczne z zakresu higieny należy wdrożyć, by zapobiec zarażeniom.

W krajach, w których powszechne są zachorowania na dur brzuszny czy cholerę, warto korzystać z wody tylko ze sprawdzonego źródła. Dotyczy to zarówno wody do picia, gotowania czy mycia ciała i naczyń. Należy zrezygnować ze spożywania surowych produktów albo jeść je tylko po dokładnym umyciu.

Ważna jest też ochrona przed insektami, bo to one bardzo często przenoszą choroby. Mowa tu głównie o komarach. Moskitiera i środki owadobójcze sprawdzą się w ich przypadku doskonale.

Artykuł powstał w oparciu o treści ze strony medycyny podróży Krajmedu – warszawskiego centrum medycznego.