Szybki rozwój miast, coraz bardziej zatłoczone ulice, rosnący problem z zanieczyszczeniem. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedzią mogą być zdobywające coraz większą popularność zielone dachy.

 

W dzisiejszym świecie błyskawicznie postępująca urbanizacja doprowadza do sytuacji, w których zmuszeni jesteśmy szukać takich rozwiązań, które dadzą możliwość wykorzystania ograniczonej powierzchni do maksimum. Nawet najlepiej rozwinięta metropolia nie będzie w stanie odpowiednio funkcjonować, być miejscem przyjaznym dla mieszkańców, miejscem, gdzie można miło spędzić czas, jeżeli nie będzie w niej ani trochę zieleni. Co więc zrobić, gdy w rozwijającym się otoczeniu zaczyna brakować miejsca na kolejne skwery i parki?

 

Zielony dach – odpowiedź na problemy współczesnych miast

Inwestycją, na którą decyduje się coraz więcej osób oraz instytucji, głównie z Europy Zachodniej, jest tworzenie zielonych ogrodów na dachach budynków. Jest to rzecz jasna doskonałe miejsce do uprawy różnego rodzaju roślin (od trawy do niewielkich drzew i krzewów), jak również stworzenie warunków do hodowli zwierząt, takich jak ptaki, czy tworzenie modnych ostatnio pasiek z pszczołami. Niezależnie od tego, czy nasz ogródek będzie miał jedynie funkcję rekreacyjną, czy też postanowimy uprawiać w nim np. warzywa, walory dla środowiska będą ogromne. Rośliny dostarczą nam życiodajnego tlenu a gleba zatrzyma część opadów, pomagając potencjalnie niedrożnemu systemowi miejskiej kanalizacji podczas intensywnych opadów.

Zielone Dachy 3

 

Zielone dachy i ich konstrukcja

W jaki sposób stworzyć sobie taki ogród? Z pewnością musimy skorzystać z pomocy fachowców, gdyż tego typu konstrukcja znacząco obciąża konstrukcję nośną budynku. Musimy mieć więc pewność, że nasza budowla wytrzyma dodatkowe kilogramy. W dalszej kolejności należy pamiętać o dość wysokim koszcie tego typu przedsięwzięcia. Nic dziwnego, że liderami w dziedzinie zielonych dachów są Norwegowie, których po prostu na takie rozwiązanie stać. Oczywiście przyświeca im również duża dbałość o środowisko naturalne, czy też świadomość ekologiczna.

 

Zalety jakie dają zielone dachy

Poza zbawiennym wpływem na środowisko naturalne, fantastycznym miejscem na spędzenie wolnego czasu, bez konieczności odbywania dalekich wycieczek za miasto, czy też bycia pięknym elementem w gąszczu miejskiej architektury, zielone dachy dają całkiem realne oszczędności zarówno w chłodzeniu domów latem, jak też ogrzewaniu ich zimą, są bowiem doskonałym izolatorem mieszkania od różnorakich warunków atmosferycznych.

 

Zielony dach doskonałym miejscem spotkań

Mimo, że rozwiązanie nie jest jeszcze popularne w Polsce, pojawiają się pierwsze budynki, które ogrodem tego typu mogą się pochwalić. Oprócz nielicznych domów prywatnych, głośnym przykładem zieleni na szczycie budynku jest dach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Robi on niesamowite wrażenie, ponieważ roślinnością pokryto powierzchnię aż 1 ha. W mniejszej skali zielone dachy znamy przede wszystkim z popkultury i wycieczek do krajów Europy Zachodniej. Tak naprawdę, jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, możemy stworzyć miejsce, w którym poczujemy się jak bohaterowie popularnych filmów, czy sitcomów i urządzać będziemy spotkania z przyjaciółmi w sercu miasta i na łonie natury jednocześnie. Projekty nowoczesnych budynków wielorodzinnych w Polsce, coraz częściej zwieńczone są ogrodem tego typu, możemy więc szukać ofert deweloperów, które dadzą nam dostęp do tego typu rozwiązań już dziś.

Zielone Dachy 6

 

Zielone dachy – jakie rośliny możemy na nich posadzić

Tak naprawdę możemy posadzić każdy rodzaj roślin, musimy jednak pamiętać, że ograniczeniem będzie wysokość podłoża, więc unikajmy tych, które zapuszczają głębokie korzenie.

 

Jakie rośliny mogą znaleźć się na naszym zielonym dachu?

  • krzewy i drzewa liściaste, takie jak irgi, berberysy, brzozy, wierzby, pigwowce i wiele innych;
  • krzewy iglaste, takie jak jałowce, świerki, sosny, czy cisy;
  • byliny różnego rodzaju, takie jak trawy, krwawniki, liliowce, bluszcze, rośliny cebulowe i inne.

 

Zielony dach – dzisiejszy wybór z myślą o przyszłości

Stworzenie ogrodu na dachu to nie tylko przyjemność dziś, ale przede wszystkim spojrzenie z odpowiedzialnością w przyszłość. Jest to ekologiczne działanie, dzięki któremu dziś zadbamy o środowisko naturalne jutra, a tworząc szczęśliwy dom dla nas i naszych dzieci, zapewnimy schronienie zwierzętom i szansę na rozwój roślinności pośród betonu i miejskich zanieczyszczeń. Zielony dach – miejsce wypoczynku w centrum miasta.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. budowle ogrodowe i zadaszenia tarasu: ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu