Od kilkunastu lat metal w Polsce przeżywa swój rozkwit. Powstają nie tylko nowe, naprawdę dobre zespoły, które na stałe zapisują się w historii muzyki, ale także wiele mniejszych i większych wytwórni, które się rozwijają i wypuszczają spod swoich skrzydeł coraz to nowe i lepsze albumy. Jedną z nich jest Agonia Regords. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć i jakie ma plany na najbliższy czas!

 

Krótka historia Agonia Records – jak to się zaczęło?

Wytwórnia powstała w 2003 roku w Pile. Zaczynała od niewielkich, mało znanych kapel. Z czasem stała się poważnym graczem na polskim rynku fonograficznym. Agonia Records, bo o niej mowa to niezależna wytwórnia, która specjalizuje się głównie w black i death metalu. Pod jej opieką znalazły się takie kapele jak Azarath, Origin, Aborym czy szerzej znany Anaal Nathrakh. Dziś Agonia Regords ma pod swoimi skrzydłami ponad 60 zespołów i z każdym rokiem przybywa kolejnych.

 

Azarath – perła w koronie Agonia Records

W 2017 roku, po ośmiu latach ciszy, pomorska formacja Azarath podpisała kontrakt z Agonia Records. Wcześniej nakładem wytwórni ukazał się krążek „Praise the Beast” z 2009 roku Było to wielkie wydarzenie w świecie muzyki, a 2017 rok stał się przełomowy i ugruntował pozycję wytwórni na rynku. Azarath to legenda polskiej sceny. Powstała w 1998 roku w Tczewie pod nazwą Anima Vilis i jeszcze w tym samym roku powstało pierwsze demo kapeli. 2001 rok to wypuszczenie na rynek debiutanckiego albumu, czyli „Demon Seed” a rok następny to wspólna trasa z takimi gigantami jak Vader, Hate oraz Elysium.

 

Nadchodzące wydania i nowości w Agonia Records

Rok 2021 to bogaty wybór nowych wydawnictw ze strony wytwórni. W lutym tego roku ukazała się długo wyczekiwana reedycja „Blasphemers’ Malediction” wspomnianego wcześniej Azarath. Wydawnictwo zyskało nową szatę graficzną, a sam album powiększył się o bonusowy utwór. W tym samym miesiącu ukazał się również debiutancki mini album Shadows: kapeli muzyków znanych między innymi z Immolation. Wiosna to bogactwo nowych albumów: „Johannes” od Decline of the I, reedycja trzeciego albumu studyjnego od Aosoth oraz wznowienie debiutanckiego krążka VI „De Praestigiis Angelorum”. W najbliższych miesiącach ukażą się nowe albumy Pestilence oraz Hail Spirit Noir.