Kobiety zostały stworzone do porodu naturalnego, jednak nie zawsze jest to możliwe. W wielu przypadkach przeprowadza się cesarskie cięcie, które – mimo że wykonywane jest coraz częściej – pozostaje poważną operacją. Dowiedz się więcej na ten temat, uwzględniając nie tylko sam poród, ale i połóg po cc.

 

O ile pod koniec XX wieku przez cesarskie cięcie na świat przychodziło zaledwie 19% dzieci, o tyle współcześnie w ten sposób rodzi się nawet co drugi noworodek. Tymczasem zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), cięciem powinno kończyć się nie więcej niż 15% porodów. To niezwykle ważne z wielu powodów – także w kontekście tego, że połóg po cc trwa znacznie dłużej niż po porodzie naturalnym.

 

Wskazania do cesarskiego cięcia

Wskazania do cesarskiego cięcia ustalone są przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Zalicza się do nich między innymi takie przypadki jak:

 • problemy ze wzrokiem,
 • przebyte operacje kardiologiczne,
 • choroby serca,
 • uszkodzony kręgosłup,
 • niektóre choroby przewlekłe,
 • poprzedni poród zakończony cięciem,
 • ułożenie miednicowe płodu,
 • zbyt duża waga dziecka,
 • zbyt mała waga dziecka.

 

Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie polega na przecięciu powłok brzusznych oraz macicy. Kolejnym etapem jest wyjęcie noworodka i przekazanie go neonatologowi.

W momencie, kiedy maluch jest ważony, mierzony oraz oceniane są jego czynności, lekarz zszywa miejsce po cięciu. Rana zostaje opatrzona, a pacjentkę przewozi się na salę pooperacyjną. W ciągu 12 godzin powinna ona wstać z łóżka – im pionizowanie odbędzie się wcześniej, tym szybkiej kobieta wróci do sprawności.

 

Jak przebiega połóg po cc?

Połóg po cc oznacza stopniowe ustępowanie zmian czynnościowych i morfologicznych po ciąży. Chociaż wygląda podobnie jak połóg po porodzie siłami natury, może trwać nieco dłużej.

Jednym z etapów połogu po cesarskim cięciu jest wydalanie odchodów połogowych. Jest to po prostu obfite krwawienie, które może utrzymywać się nawet 4 tygodnie. Odchody na początku mają kolor żywej krwi, następnie stają się różowe i potem żółkną. Z czasem stają się bezbarwne, aż w końcu ustępują.

Ważnym elementem okresu połogowego jest obkurczanie się macicy – proces, w którym narząd ten wraca do swoich pierwotnych rozmiarów. Obkurczanie bywa dość bolesne – wiele kobiet porównuje te dolegliwości jako bardzo bolesną miesiączkę. Ból ma tendencję do nasilania się w momencie karmienia piersią – wtedy bowiem dochodzi do wzmożonej produkcji oksytocyny.

 

Jak wygląda rekonwalescencja po cc?

Połóg po cc wiąże się z okresem rekonwalescencji – podobnie jak w przypadku każdej innej operacji. W większości przypadków kobieta po cesarskim cięciu zostaje w szpitalu na dłużej niż 3 doby (tak jest w przypadku porodu naturalnego). Po wyjściu ze szpitala musi pamiętać o tym, aby w domu:

 • jak najwięcej odpoczywać, ale też ruszać się,
 • nie uprawiać żadnego sportu – nawet jazdy na rowerze stacjonarnym,
 • nie dźwigać ciężkich przedmiotów.

Do normalnej aktywności (ale z zachowaniem zdrowego rozsądku) można wrócić dopiero po upływie minimum 3 miesięcy. Przed przystąpieniem do ciężkiego wysiłku fizycznego warto skonsultować się z ginekologiem.