Bardzo często słyszymy, że witamina D jest niezbędna dla dzieci i niemowląt. Dlaczego jednak powinna być ona podawana najmłodszym i czy dorośli również powinni ją suplementować?

 

Witaminą D nazywa się grupę steroidowych organicznych związków chemicznych, które rozpuszczalne są w tłuszczach. Witamina D dzielona jest pod względem swojej budowy na dwa rodzaje, a mianowicie na witaminę D2, która występuje naturalnie w drożdżach i organizmach roślinnych, a także D3, która występuje w organizmach zwierzęcych, także u człowieka. Najczęściej witamina D określana jest właśnie mianem witaminy, ale tak naprawdę pełni ona funkcję prohormonu.

 

Dlaczego witamina D jest tak ważna?

Związek ten odgrywa kluczowe znaczenie w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu człowieka oraz utrzymywaniu prawidłowej struktury i działania kośćca, ale również witamina D ma wpływ na nasz układ immunologiczny poprzez wsparcie odporności, ma korzystny wpływ na układ mięśniowy i nerwowy, zapobiega niewydolności serca i nadciśnieniu, stymuluje zdolność do regeneracji wątroby, dlatego zalecana jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

W farmakoterapii witamina ta stosowana jest w profilaktyce i leczeniu krzywicy, osteomalacji i osteoporozy. Zalecana jest również u dzieci, szczególnie najmłodszych, ponieważ witamina D dla niemowląt przeciwdziała krzywicy i wspiera właściwy rozwój układu kostnego.

 

Jaka witamina D dla niemowląt jest najlepsza?

W sprzedaży znajduje się wiele środków zawierających tę witaminę. Jako witamina D dla niemowląt bardzo dobrze sprawdzają się środki w kropelkach, które podaje się dziecku do wypicia, najczęściej przed karmieniem. Można też w dodawać witaminę do mleka.

Zaleca się, aby dzieci po 4. tygodniu życia otrzymywały dawkę 500 jednostek na dobę aż do 2-3 roku życia. W przypadku wcześniaków, bliźniąt oraz niemowląt wychowywanych w gorszych warunkach socjalnych zaleca się podawanie 1000 jednostek na dobę w ramach profilaktyki. Gdy witamina D ma być podawana jako wsparcie w leczeniu, wówczas dawka wynosi od 3000 do 10000 jednostek na dobę przez okres 4-6 tygodni.