Fototapety do dekoracja wymagająca nowego spojrzenia, oderwania się od stereotypowych opinii, pokutujących nadal wśród osób urządzających mieszkanie. To nowoczesny produkt, który nadaje się do dekoracji nowocześnie urządzanych mieszkań.

 

Urządzanie mieszkania to bardzo interesujące zajęcie, które często nadal sprowadzamy do zakupu mebli, wyposażenia, oczywiście oprócz położenia podłogi i pomalowania ścian. Tymczasem aranżacja wnętrz to coś więcej, to spójna koncepcja, później projekt i konsekwentna realizacja. W ramach aranżacji wnętrz uwzględnia się również dekoracje, wykonywanie dekoracji później jest obarczone sporym ryzykiem zaburzenia spójności aranżacji. Dekoracje nie powinny zabierać powierzchni pomieszczenia, ani zbyt dużo przestrzeni. Nie powinny również przeszkadzać w normalnym, codziennym użytkowaniu pomieszczenia. Te kryteria spełniają dekoracje ścienne, w tym fototapety.

Pisząc o fototapetach w dekoracji wnętrz warto poświęcić temu produktowi kilka słów wyjaśnień. Niektórym osobom fototapety nadal kojarzą się z tandetnymi dekoracjami sprzed 30 lat, na kiepskim papierze, z wyblakłymi kolorami. Współczesne fototapety maja z tamtymi tylko jedno wspólne, czyli nazwę. Nowoczesne materiały, nowoczesne technologie druku stawiają ten produkt w całkiem innym świetle. Wysoka jakość tych dekoracji, to cecha, która dotyczy zwłaszcza fototapet drukowanych na zamówienie. W tym przypadku możemy samodzielnie skomponować fototapetę, wybierając zdjęcie do wydruku, kadrując je, określając dokładne wymiary gotowej fototapety.

Doskonały, syntetyczny papier o dużej gramaturze, nasycone kolory, wydruk jednostkowy farbami ekologicznymi, to wszystko kosztuje drożej, ale warto zapłacić za niepowtarzalny produkt, którego nikt inny nie będzie miał w swoim mieszkaniu.

Fototapety zazwyczaj stosuje się w salonie i w sypialni, ale coraz częściej można je spotkać w kuchni lub w łazience. Laminowane fototapety są odporne na zarysowania i na wilgoć lub zachlapanie wodą. Fototapety w salonie naklejane są zwykle na całą ścianę, chyba, że część jest zasłonięta meblami lub jakimś sprzętem. W takich przypadkach skomponowanie fototapety na cześć ściany salonu ma swoje uzasadnienie, ponieważ widoczny jest cały motyw. Jakie motywy stosowane są na fototapety do salonu? Bardzo różne, ponieważ jest to kwestia gustu. Krajobraz górski, pagórkowaty pejzaż, las w ciekawym oświetleniu, małe uliczki, pejzaż miejski, często również grafiki abstrakcyjne. Grafik maja tę właściwość, że wydają się trójwymiarowe, przez co nie wiadomo dokładnie, jak daleko jest ściana. A to z kolei wpływa na optyczne powiększenie pomieszczenia. Wybierając motyw do salonu powinniśmy pogodzić upodobania wszystkich mieszkańców oraz zadbać o odczucia gości, czyli wszystkie ryzykowne tematy odpadają (galeria – fototapety.art/dekoracje/fototapety-do-salonu).

W sypialni możemy pozwolić sobie na to, z czego musieliśmy zrezygnować w salonie. Ostrzejsze kolory, śmiałe tematy, bo przecież to nasze prywatne pomieszczenie. Jest w tym jednak pewna pułapka, związana między innymi z wielkością fototapety. Ostry kolor i śmiałe sceny na fototapecie z czasem zaczynają nużyć, a wtedy jest za późno na zmiany. Z takimi motywami nie należy się spieszyć, można się z nimi oswoić oglądając je codziennie w wybranym sklepie i sprawdzając czy nie znudziły się.

Fototapeta w sypialni rzadko jest klejona na całą ścianę. Zwykle przyklejana jest na szerokość łóżka i to jest najlepsze rozwiązanie kompozycyjne w sypialni (zobacz – fototapety.art/dekoracje/fototapety-do-sypialni).

Planując dekorację z użyciem fototapety nie spieszmy się, skorzystajmy z tego, że w internecie jest mnóstwo zdjęć z przykładowymi aranżacjami lub gotowymi realizacjami. Niech te zdjęcia będą dla nas inspiracja do dekoracji własnego mieszkania.