Meble, a między innymi stół dębowy z litego drewna, potrzebuje prawidłowej konserwacji oraz systematycznego porządkowania po każdym użyciu. Surowiec, z którego jest wykonany jest zarazem bardzo trwały, ponieważ służy nam latami a z drugiej strony jest delikatny i wrażliwy na środki chemiczne, wilgoć i wysoką temperaturę. Dlatego, aby cieszyć się długo pięknym wyglądem drewnianych stołów należy o nie właściwie zadbać.

 

Czego wystrzegać się i jak zapobiegać uszkodzeniom stołu dębowego

Blat stołu dębowego jest w największym stopniu narażonym na uszkodzenia mechaniczne. To na nim umieszczamy naczynia, rozstawiamy wazony i inne ozdoby a przede wszystkim biesiadujemy.

Znaczenie ma także to, czy jest to blat w stole rozkładanym czy nie. Blat stołu rozkładanego o wiele bardziej jest narażony na uszkodzenia. Większości zabrudzeń i uszkodzeń mechanicznych można uniknąć bez większego kłopotu, wystarczy tylko bardziej zwracać uwagę na silne uderzenia i przetarcia. Nawet jeśli w efekcie intensywnego użytkowania nasz dębowy stół nabawi się niewielkich skaz lub uszkodzeń, to drewno lite daje nam możliwość zeszlifowania ręcznego lub mechanicznego. Budowa i struktura blatu pozwala na takie działania.

Wszelkie plamy należy usuwać na bieżąco aby nie zdążyły odbarwić drewna. Szczególnie jeśli jest to plama z wina, czerwonego soku lub kawy. Stoły drewniane nie lubią także wysokich temperatur, w związku z czym nie powinniśmy kłaść bezpośrednio na blacie gorących naczyń, ponieważ może to przyczynić się do odbarwienia, których na nieszczęście nie sposób w przyszłości usunąć. Odbarwienia pod wpływem ciepłem są bardzo dokuczliwe i trudne do usunięcia.

Nie zapominajmy również o wilgoci, musimy chronić stół dębowy przed wodą. Mimo, że lite drewno dębowe jest względnie odporne na wilgoć, nie powinniśmy nie potrzebnie wystawiać go na styczność z nią. Strońmy zatem od pozostawiania mokrych przedmiotów na blacie stołu, ponieważ nie każdy blat dębowy jest na to odpowiednio przygotowany. Nierzadko zdarza się, że drewno wymaga regularnego impregnowania przez swoich nabywców aby zachowało swoje właściwości.

 

Jak i czym czyścić stół dębowy z drewna litego?

Nie jesteśmy w stanie przypilnować, aby nasz stół dębowy z litego drewna pozostawał w nieustannej i perfekcyjnej czystości. Nawet minimalna eksploatacja i wszędobylski kurz bezustannie psują efekt naszego sprzątania. Systematyczne sprzątanie oraz czyszczenie blatu po każdym użyciu powinno w zupełności wystarczyć. Ale tutaj rodzi się pytanie jak i czym czyścić nawierzchnię blatu? Najlepszym sposobem jest wilgotna ściereczka, która bez problemu pozbędzie się zabrudzeń z jedzenia i picia ale przede wszystkim także kurzu. Pierwsze przetarcie na mokro powinniśmy powtórzyć suchą ściereczką, tak aby pozbyć się mokrego śladu i wilgoci oraz doczyścić nawierzchnię.

W przypadku mocnych, zaschniętych zabrudzeń do wody możemy dodać płynu do czyszczenia drewna. Bardzo ważne jest, aby środek był przeznaczony typowo do drewna litego. Warto poprzednio przeczytać uważnie etykietę oraz sprawdzić na niewielkiej powierzchni czy aby na pewno środek nie oddziałuje negatywnie na powierzchnię blatu. Nie powinniśmy w ogóle używać środków z dodatkiem alkoholu oraz substancji wybielających, które mogę uszkodzić strukturę i zmienić jej barwę. Z naturalnych środków promujemy sól w połączeniu z olejem jadalnianym, esencję z fusów od kawy oraz przecieranie ubrudzonej powierzchni korkiem od wina, niewątpliwie tylko naturalnym. Po pozbyciu się zabrudzeń i kurzu warto zadbać o pielęgnację blatu. Znakomite mogą się okazać środki z dodatkiem wosku lub specjalnych olejów, które w pewien sposób nabłyszczają i z każdym użyciem coraz bardziej nawilżają drewno. Bardzo dobrze nadają się naturalne oleje, które każdy z nas ma z pewnością w domu t.j. olej naturalny, lniany, oliwa z oliwek. Dzięki takim zabiegom drewno jest zabezpieczone i pięknie wygląda.

 

A co z podstawą stołu dębowego?

Gdy zadbamy już o blat, należałoby zastanowić się nad podstawą stołu dębowego, który w podobny sposób potrzebuje prawidłowiej pielęgnacji. Nowoczesne stoły z drewna litego dębowego przeważnie dysponują metalowymi podstawami o różnorodnych kształtach.

Tego rodzaju wykończenie oddaje nastrój stylu industrialnego lub loftowego. Jest to z reguły stal malowana proszkowo, która nie potrzebuje zbytniej konserwacji. Mokra szmatka załatwia sprawę w kwestii czyszczenia. Jeśli natrafimy na drewniane nogi, mamy na myśli nogi dębowe bądź ze sklejki, powinniśmy dbać o nie w taki sam sposób jak w przypadku blatu. Jeśli przy stole znajdują się krzesła do jadalni i posiadają drewniane nogi to przy okazji możemy w ten sam sposób zadbać także o nie. W celu zabezpieczenia podstawy i jednocześnie podłogi przed otarciami i zarysowaniami poleca się stosować podkładki filcowe lub gumowe.