Dobrze oświetlone schody mają znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Odpowiednio dobrane oświetlenie znakomicie eksponuje ten element budynku, na który często zwraca się szczególną uwagę. Rynek oferuje dziś wiele ciekawych rozwiązań, ale nie zawsze wiadomo, na jaki typ oświetlenia się zdecydować. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.

 

Schody a rodzaj oświetlenia

Jeśli chodzi o oświetlenie schodów, najczęściej można się spotkać z następującymi typami:

  • oświetlenie punktowe (najczęściej umieszczane w ścianach lub w stopniach schodów),
  • oświetlenie górne (w skład którego wchodzą kinkiety, plafony, lampy wiszące),
  • oświetlenie liniowe (lokowane wzdłuż stopni schodów lub pod poręczami – najczęściej taśmy świetlne),

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się oświetlenie górne – stosowane bardzo często i na co dzień. Z kolei oświetlenie liniowe lub punktowe ma największe znaczenie
o zmroku i w nocy, gdy kluczową rolę odgrywają dobrze doświetlone krawędzie i skosy schodów. Taki rodzaj światła nie tylko zapewnia odpowiedni klimat i nadaje przytulności, ale też ma znaczenie w kontekście bezpieczeństwa przemieszczania się domowników.

– Zdecydowanie najlepszym sposobem na oświetlenie schodów jest połączenie dwóch typów oświetlenia, a więc na przykład oświetlenie punktowe plus górne – przekonuje specjalista ze sklepu swiatlo-cienie.pl.

 

Jakie oświetlenie schodowe?

Ogólna zasada głosi, że oświetlenie schodowe powinno być bardziej subtelne i mieć niższy poziom natężenia w porównaniu z oświetleniem w pomieszczeniach dziennych. Chodzi przede wszystkim o to, by światło ze schodów nie oślepiało domowników.

Ponadto, jeśli decydujesz się na oświetlenie górne lub boczne, zwróć uwagę na to, by przełącznik znajdował się zarówno na dole, jak i na górze schodów. Właśnie dlatego najlepiej zaplanować to na początkowym etapie projektowania i montowania instalacji elektrycznej.

Pamiętaj również o tym, że z oświetlenia schodowego korzysta się często. Zwłaszcza jeśli schody ulokowane są w zacienionym miejscu. A to generuje koszty związane z zużyciem energii. Dlatego miej na uwadze, by oprawy schodowe były nie tylko ładne, ale też efektywne i oszczędne. W tym przypadku najlepiej postawić na technologię LED.

 

Oświetlenie a styl schodów i pomieszczeń

Typ oświetlenia oraz model produktu trzeba dobierać według dominującego stylu wnętrz oraz estetyki samych schodów.

Klasyczne drewniane schody w tradycyjnie urządzonym domu można uzupełnić stylowym kinkietem z pięknym abażurem, na przykład LEMIR Barsa. Z kolei nowoczesny wystrój na pewno „polubi się” z kinkietem marki SPOT LIGHT w modelu BALL. W tym drugim przypadku jak najbardziej sprawdzą się również nowoczesne taśmy świetlne, tworzące efektowne oświetlenie liniowe.

Jeśli nie wiesz, na jakie rozwiązanie się zdecydować, warto skonsultować swoją decyzję ze specjalistą z profesjonalnego sklepu z oświetleniem. W takim miejscu na pewno otrzymasz fachową pomoc.