Napad kaszlu to nic innego jak reakcja obronna na podrażnienie, ewentualnie uszkodzenie specjalnych zakończeń nerwowych czyli tak zwanych receptorów kaszlowych, umiejscowionych w błonie śluzowej krtani, tchawicy, oskrzeli oraz opłucnej. Jest ona ważną barierą ochronną naszego organizmu, umożliwiającą pozbycie się z dróg oddechowych nadmiernych ilości zalegającej tam wydzieliny (razem z bakteriami czy innymi drobnoustrojami i produktami ich przemiany materii).

 

Odruch kaszlu może być spowodowany także dostaniem się do dróg oddechowych ciała obcego, na przykład pokarmu czy płynu, który przypadkowo trafi do tchawicy, a w przypadku dzieci również niewielkich przedmiotów, najczęściej zabawek.

 

Na czym polega odruch kaszlu?

Kiedy kaszlemy, powietrze wydostaje się płuc z ogromną szybkością w wyniku wzrostu ciśnienia w dolnych drogach oddechowych powstającego na skutek nagłych skurczów ścian klatki piersiowej (zwłaszcza mięśni wydechowych). Towarzyszy temu chwilowe upośledzenie przepływu krwi w obrębie płuc, a w przypadku bardzo uporczywych ataków, nawet odpływu krwi z serca do mózgu i innych narządów. Efektem jest uczucie zmęczenia i wyczerpania po ataku kaszlu. Najczęściej kaszel towarzyszy infekcji bakteryjnej albo wirusowej, ale warto wiedzieć, że na przykład dzieci mogą pokasływać, po prostu naśladując osoby dorosłe.

 

Rodzaje kaszlu – mokry i suchy

Można wyróżnić kilka typów kaszlu w zależności od jego rodzaju, pory występowania oraz czasu trwania. Najpopularniejszy jest podział na kaszel suchy i mokry. Kaszel suchy jest charakterystycznym objawem występującym w przebiegu infekcji wirusowych (na przykład w początkowych etapach zapalenia tchawicy i oskrzeli). Czasami mówi się o kaszlu szczekającym, któremu towarzyszy duszność wdechowa. Kaszel mokry pojawia się w końcowej fazie przeziębienia, czasami może wystąpić po zapaleniu oskrzeli i płuc. Z kolei kaszel mokry, nazywany również produktywnym (ponieważ wiąże się z wytwarzaniem i odkrztuszaniem wydzieliny) pojawia się zazwyczaj w środkowej fazie infekcji. Ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z wydzieliny, co ułatwia wymianę gazową. W odróżnieniu od kaszlu suchego nie ma on charakteru napadowego, osoba chora może bez trudu kontrolować i opanować kasłanie. Największe nasilenie kaszlu mokrego obserwuje się w godzinach porannych, bo wtedy w drogach oddechowych zalega najwięcej wydzieliny.

 

Jak sobie radzić z mokrym kaszlem?

Pomocne są leki wykrztuśne zmniejszające ilość zalegającej wydzieliny, a jednocześnie ją rozrzedzające, co ułatwia odkrztuszanie. Ale uwaga: nie należy przyjmować ich przed snem, bo możemy zafundować sobie nieprzespaną noc! Należy przyjmować dużo płynów: wody i łagodnych herbatek ziołowych. Warto zadbać również o nawilżenie powietrza w mieszkaniu – odpowiedni poziom wilgotności przyniesie szybką ulgę. Starym, sprawdzonym sposobem są także inhalacje. Wdychanie oparów olejków eterycznych rozluźnia drogi oddechowe i pobudza kaszel. Polecane są zwłaszcza olejki eukaliptusowe i mentolowe.

Do łask wracają własnoręcznie zrobione syropy, między innymi z nasion kopru włoskiego oraz cebulowo-miodowy. Na zdrowie!

 

Po więcej szczegółowych informacji na temat kaszlu, zapraszamy na stronę kaszel.org.pl