Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Jeżeli wiesz, ile czasu minęło od ostatniej miesiączki, bardzo łatwo i szybko możesz oszacować, który to tydzień. Dzięki temu sprawdzisz, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie i co obecnie dzieje się z płodem. Dowiedz się, od kiedy i jak liczyć początek ciąży.

 

Powszechnie wiadomo, że ciąża trwa 40 tygodni – tak pokazuje każdy kalendarz ciążowy. Czas ten różni się jednak od biologicznego okresu jej trwania, który wynosi 38 tygodni. Różnice wynikają ze sposobu liczenia.

 

Biologiczny początek ciąży

Z biologicznego punktu widzenia za początek ciąży uznaje się moment zapłodnienia lub zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy. Nie każda kobieta monitoruje swój cykl miesięczny, a co za tym idzie – nie każda jest w stanie dokładnie określić moment owulacji, a w efekcie trudno jest podać dokładny termin zapłodnienia, co oznacza kłopot z podaniem konkretnej daty początku ciąży.

 

Początek ciąży – jak liczyć?

Ze względu na fakt, że nie wszystkie kobiety mają regularne cykle i są w stanie wskazać moment zapłodnienia, stworzono inny sposób liczenia początku ciąży. Każdy kalendarz ciążowy działa w oparciu o tzw. regułę Naegelego, według której pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest jednocześnie pierwszym dniem ciąży. Taki sposób liczenia wydaje się najbardziej wiarygodny, ponieważ każda ciężarna jest w stanie podać tę datę. Warto przy tym podkreślić, że sposób obliczania wieku ciąży zależy od regularności i długości cyklu.

  • Cykle trwające 28 dni

Aby ustalić wiek ciąży, należy policzyć, ile dni minęło od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dzięki temu szybko sprawdzisz, jaki wiek wskazuje kalendarz ciąży.

  • Cykle dłuższe niż 28 dni

Jeżeli cykle są dłuższe niż 28 dni, trzeba policzyć, ile dni minęło od ostatniej miesiączki. Następnie do uzyskanego wyniku należy dodać tyle dni, ile wynosi różnica między długością Twojego cyklu a cyklem 28-dniowym.

Przykład: jeśli cykl trwa 30 dni, a ostatnia miesiączka rozpoczęła się 20 stycznia, dnia 16 marca wiek ciąży wynosi 8 tygodni i 1 dzień.

  • Cykle krótsze od 28 dni

W przypadku cykli krótszych niż 28 dni trzeba policzyć, ile dni minęło od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Następnie od uzyskanego wyniku należy odjąć tyle dni, ile wynosi różnica między długością cyklu a cyklem 28-dniowym.

Przykład: jeśli cykl trwa 27 dni, a ostatnia miesiączka rozpoczęła się 15 stycznia, 21 marca kalendarz ciąży wskazuje 9 tygodni i 6 dni.

  • Cykle nieregularne

W przypadku cykli nieregularnych trudno będzie obliczyć wiek ciąży według reguły Naegelego. W takiej sytuacji należy zgłosić się do ginekologa – lekarz na podstawie przeprowadzonego badania USG będzie w stanie określić etap ciąży. Obliczanie aktualnego wieku odbywa się w oparciu o wykonany pomiar CRL (tzw. długość ciemieniowo-siedzeniowa). Ważne jest, aby na badanie zgłosić się między 11. a 14. tygodniem ciąży.