Praktyczne i przemyślane rozwiązania zastosowane w aranżacji wnętrz sprawiają, że pomieszczenia stają się przyjazne użytkownikom i funkcjonalne. Dzięki temu z łatwością odnajdujemy się w nich i z przyjemnością z nich korzystamy. Wśród elementów, które w istotny sposób wpływają na funkcjonalność przestrzeni, jest oświetlenie. Warto zwrócić szczególną uwagę na dobór opraw oświetleniowych oraz ich rozmieszczenie. Ważna jest również ich ilość, która zależy między innymi od układu pomieszczenia oraz pełnionych przez nie funkcji.

 

Salon – wnętrze o wielu przeznaczeniach

Wnętrze współczesnego salonu rzadko ogranicza się do jednej tylko funkcji. Znacznie częściej jest to pomieszczenie o wielu przeznaczeniach i tak właśnie należy je potraktować, planując jego wystrój. Szczególne istotne jest dostosowanie oświetlenia do wszystkich czynności, jakie będą wykonywane w jego wnętrzu. Dlatego poza oświetleniem ogólnym, którego rolą jest wypełnienie rozproszonym światłem całego wnętrza, mogą się w nim znaleźć także inne oprawy o ściśle sprecyzowanym przeznaczeniu.

 

Pomieszczenie o charakterze reprezentacyjnym

Jedną z najistotniejszych kwestii jest dostosowanie salonu do tego, aby można było przyjmować w nim gości. Z tego względu należy zaaranżować odpowiednią przestrzeń, w której znajdą się wygodne siedziska i stolik kawowy albo duży stół z krzesłami. Ilość miejsc zależy od tego, jak licznie będzie przyjmował gości gospodarz. Istotne pozostaje również oświetlenie takiej przestrzeni jako najbardziej reprezentacyjnej części domu. Właśnie z tego względu często pojawiają się w niej oprawy o charakterze dekoracyjnym lub lampy, które pomagają w budowaniu efektownych aranżacji świetlnych. W takim miejscu doskonale sprawdzi się zarówno ozdobna lampa, która przyciągnie uwagę użytkowników, jak i podświetlana ściana o ciekawej fakturze.

 

Przestrzeń wypoczynkowa w salonie

Bardzo ważne jest również zaaranżowanie miejsca przeznaczonego do wypoczynku. W praktyce taka przestrzeń bywa często łączona z miejscem reprezentacyjnym przeznaczonym do przyjmowania gości. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich salonów, które z racji metrażu łączą wiele funkcji na niedużej powierzchni. W przypadku przestrzeni wypoczynkowej bardzo ważna jest ciepła barwa światła oraz jego natężenie. Warto też zwrócić uwagę na jego lokalizację. Zazwyczaj inwestorzy decydują się na montaż cechującej się efektownym designem lampy wiszącej bezpośrednio nad taką strefą.

Przykłady opraw, które doskonale sprawdzają się przy urządzaniu takiej przestrzeni, znajdziemy na stronie polskiego producenta oświetlenia Azzardo.pl.

 

Jadalnia w salonie

W salonach otwartych na kuchnię zazwyczaj aranżuje się też miejsce przeznaczone do spożywania posiłków. I tutaj, podobnie, jak w przypadku przestrzeni wypoczynkowej, jadalnia może jednocześnie pełnić funkcję reprezentacyjną, czyli miejsce, w którym gospodarze przyjmują gości i urządzają okolicznościowe spotkania w gronie rodziny oraz przyjaciół. Niezwykle istotne pozostaje właściwe oświetlenie tej przestrzeni, co bez wątpienia wpływa nie jej funkcjonalność. W tym przypadku warto postawić na lampę wiszącą z możliwością regulacji wysokości, na jakiej zostanie umieszczone źródło światła. Lampę montuje się bezpośrednio nad stołem, a jej forma oraz ilość źródeł światła powinny zależeć od stylu aranżacyjnego wnętrza, wielkości i kształtu stołu. Ważne jest również to, by źródło światła nie wywoływało zjawiska olśnienia u osób siedzących przy stole. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, by światło padało bezpośrednio na blat stołu i nie raziło w oczy biesiadników.

Oświetlenie salonu może przyjmować różną formę, rzadko jednak ogranicza się do jednej oprawy. Poprzez właściwy dobór różnych lamp można w nim stworzyć efektowną pod względem wizualnym i funkcjonalną przestrzeń.