Czy wiecie, że w świecie roślin również panuje określona moda? Projektanci potwierdzają, że dzisiaj hitem jest monstera deliciosa. 

 

Kwiaty i inne rośliny doniczkowe zdobią przecież nierzadko wnętrza naszych domów. Należy więc dokładnie zastanowić się nad ich doborem, by całość tworzyła spójny, pożądany klimat. Okazuje się, że nie wszystkie kwiaty będą pasować do określonego stylu mebli czy innych dodatków dekoracyjnych. Trendy w tej dziedzinie zmieniają się zresztą nawet co kilka sezonów. Warto je obserwować, jeśli tylko chce się mieć zawsze modne i przyjazne mieszkanie.

Sami projektanci potwierdzają, że dzisiaj hitem jest monstera deliciosa. Dodatki dekoracyjne z jej wizerunkiem idealnie komponują się ze stylem rodem z lat 60-70 tych, ale nie tylko. Na tego gatunku roślinę stawiają też ci, którzy cieszą się nowoczesnymi meblami. Monstera ma duże, ozdobne i charakterystyczne liście. Jest intensywnie zielona – ciemna zieleń to zresztą kolor określany przez projektantów jako najmodniejszy w tym sezonie.

Co ważne, monstera w domu wcale nie musi występować jako żywy kwiat. Modne są plakaty czy obrazy z jej wizerunkiem. W Polsce można już dostać tapetę w monstery, koce, kołdry, a nawet zastawę stołową. Wszystko zależy tak naprawdę od gustu domowników.

Monsterę pokochali przede wszystkim ci, którzy stawiają na styl skandynawski. Kwiat ożywia doskonale białe, minimalistyczne wnętrza, stanowi delikatną, ale wyrazistą dekorację.

Jeden liść monstery (chociażby w wersji sztucznej, ułożony w wazonie) sprawi, że salon nabierze naturalności i przytulności. Nudny pokój szybko stanie się botanicznym zakątkiem.

Warto przyjrzeć się również uprawie naturalnej monstery, by móc cieszyć się jej doskonałym wyglądem przez wiele lat. Roślina ta wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji, a zaniedbana szybko zżółknie.

Monsterę w doniczce najlepiej trzymać w jasnych i przestronnych wnętrzach, ale lubi też półcień. Idealny klimat to temperatura w przedziale 18-22 stopnie Celsjusza. Będzie rosła wolniej również w niższych temperaturach, ale minimum musi to być 10 stopni Celsjusza. Monsterę należy podlewać raz w tygodniu letnią wodą. Ta roślina rośnie szybko, a jej liście osiągają spore rozmiary. Aby nie opadały, ich gałązki najlepiej podwiązywać lub wspierać na ogrodowych patyczkach.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że monstera jest trująca. Sok zawarty w jej liściach i łodygach jest dla nas szkodliwy. Właśnie dlatego trzeba trzymać ją z daleka od zwierząt i dzieci. Jeśli sok dostanie się do jamy ustnej, może wywołać zapalenie i obrzęk tkanek gardła. Jeśli do oczu, może zakończyć się to zapaleniem spojówek. Nie oznacza to oczywiście, że musimy wystrzegać się naturalnych roślin tej odmiany. Trzeba natomiast obchodzić się z nią ostrożnie. Monstera od lat gości przecież w naszych domach i stanowi jeden z najważniejszych dodatków dekoracyjnych. Popularna jakieś 30 lat temu teraz wraca na salony. Okazuje się, że jest dzisiaj najczęściej kupowanym kwiatem, a producenci tekstyliów wprost oszaleli na jej punkcie. Tkaniny ze wzorem monstery są pożądane przez wszystkich.

Artykuł przygotowany na podstawie treści bloga Poliszdesign.