Czy to w pogoni za karierą, czy za miłością lub nowymi wyzwaniami, w naszym życiu choć raz pojawia się taki moment, gdy przychodzi nam opuści „stare śmieci” w poszukiwaniu tego co nowe. Z reguły ma to być doświadczenie przyjemne, a jego konsekwencje powinny sprawić, że ulepszymy jakość swojego życia i osiągniemy więcej – zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

 

Początkowy entuzjazm, któremu poddajemy się stawiając pierwsze kroki w nowym mieście, szybko może przerodzić się w coś zupełnie odwrotnego. Fascynacja odkrywanie nowego świata, ustępuje miejsca poczuciu zagubienia, alienacji i przede wszystkim samotności. Wszystko i … wszystkich, którzy byli nam drodzy, zostawiliśmy przecież za sobą. Co zrobić, gdy dopada nas to uczucie? Jak przetrwać samotność w nowym mieście?

 

Doświadczaj

Przecież w końcu po to tu przyjechałeś/aś! Nieprawdaż? Zamieszkanie w nowym mieście, z dala od rodziny i przyjaciół już w samym zamyśle wymaga sporo odwagi. Jeśli powiedziałeś/aś „a”, nie bój się powiedzieć również „b”. Nowe miasto stawia przed Tobą liczne wyzwania. Nieco inna kultura, zwyczaje, potrawy. Jednak nie musi to być powód do odsuwania się od innych, i poczucia bycia gorszym, bądź też innym. Zamiast dołować się, że „nie jest tak, jak w domu”, obserwuj, ucz się i doświadczaj tych samych rzeczy w inny, typowy dla danego miasta sposób.

 

Znajomi znajomych

Dobrym pomysłem, jeśli obawiasz się samotności, może być również podpytanie znajomych, czy nie „mają” kogoś w tej okolicy. Nie zakładaj, że przypadniecie sobie do gustu – w końcu, to przyjaciele Twoich przyjaciół – jednak może będą oni dobrym początkiem do poznania nowych ludzi, a także okazją do zwiedzenia najciekawszych miejsc w mieście.

 

Rozwijaj się

Nie staraj się na siłę zwalczać poczucia samotności. Zamiast tego znajdź w internecie lub podpytaj w środowisku pracy o ciekawe zajęcia, które wykonywać możesz poza nią. Może okaże się, że ze współpracownikami macie wspólne pasje lub zainteresowania? Może efektem tej pogawędki będzie wspólna kawa, a może nawet przyjaźń?

Pamiętaj, żeby nie ograniczać się do przestrzeni swojego mieszkania, czy pokoju. Siedzenie z telefonem przy twarzy w każdej wolnej chwili nie jest również dobrym rozwiązaniem, gdyż przypominać nam będzie jedynie to co zostawiliśmy za sobą, a nie otwierać oczy, na to co jeszcze przed nami. Wykorzystaj wolny czas do tego, aby rozwijać pasje, a także odkryć siebie na nowo – może jest coś, co zawsze chciałaś/eś zrobić, a nigdy nie miałeś/aś na to czasu lub możliwości? Próbuj! Świat stoi przed Tobą otworem!

 

Wybierz się na spacer

A jeśli nie masz na te wszystkie rzeczy ochoty, spróbuj chociaż wybrać się na spacer. Po okolicy, po centrum. Daj nowemu miastu szansę. Może z początku porównywać je będziesz do swojego poprzedniego, gdzie nadal będzie Twoje serce i wspomnienia. Lecz postaw sobie za cel znalezienie – ale szczerze! – chociaż jednej rzeczy, która podoba Ci się w Twojej nowej lokacji. Gwarantujemy, że ze spaceru na spacer będzie ich coraz więcej!

 

Notka autorska
Artykuł został przygotowany przy współpracy z redaktorami portalu samotnosc.org.pl