Wakacyjna pogoda zachęca nas do zwiększonej aktywności fizycznej na powietrzu. Jednym ze świetnych sposobów na spędzanie wolnego czasu są wycieczki rowerowe. Jak się do nich przygotować? Co koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą na letnie wyprawy rowerowe?

 

1. Torba na bagażnik lub sakwa

Nawet najlepszy plecak staje się niewygodny podczas dłuższej przejażdżki rowerowej. Obciąża plecy, a dodatkowo blokuje dopływ powietrza, co sprawia, że bardziej się pocimy. Torba na bagażnik lub sakwa jest rozwiązaniem dużo wygodniejszym, a przy tym także pojemniejszym.

2. Apteczka

Nigdy nie wiadomo, czy podczas wycieczki nie zdarzy nam się wypadek – nawet niegroźna wywrotka może skutkować zdartym kolanem czy nadwyrężonym nadgarstkiem. Warto wtedy mieć pod ręką bandaż czy plaster – zwłaszcza, jeśli jedziemy na wycieczkę z dzieckiem, któremu nawet drobny uraz może dokuczać dużo bardziej niż nam.

3. Kurtka przeciwdeszczowa

Pogoda bywa nieprzewidywalna i nawet najbardziej słoneczny dzień w roku może zakończyć się oberwaniem chmury. Podczas wycieczki rowerowej dobrze jest więc mieć w torbie kurtkę przeciwdeszczową, która pomoże podczas niedużych opadów. Pamiętajmy jednak, że jazda w dużej ulewie nie jest bezpieczna – lepiej wówczas znaleźć jakieś schronienie i przeczekać niepogodę.

4. Bluza

Nawet latem, gdy w ciągu dnia temperatura osiąga 30 stopni, wieczory bywają chłodne. Ciepła bluza pozwoli nam uniknąć nie tylko przeziębienia, ale także licznych ugryzień komarów. Warto też wyposażyć się w zapasowe długie spodnie lub legginsy.

5. Prowiant

Całodzienna jazda na rowerze to ogromny wysiłek dla organizmu. Zadbajmy przede wszystkim o wodę do picia, ale także o przekąski – najlepiej takie, które szybko postawią nas na nogi, gdy zabraknie nam energii. Spakujmy więc do torby banana, czekoladę czy batonik energetyczny.

6. Mapa

Choć większość rowerzystów posiada smartfony z nawigacją, to mapa sprawdzi się, gdy bateria telefonu zawiedzie.

7. Odblaski

Podczas jazdy rowerem kluczowe jest także zadbanie o własne bezpieczeństwo.

Choć każdy rower ma obowiązek posiadać światła odblaskowe, warto wyposażyć się jeszcze w dodatkowe odblaski – radzi specjalista platformaodblaskowa.pl. – Pojedyncza migająca lampka w nocy na ruchliwej drodze może umknąć uwadze kierowcy – w przypadku kamizelki odblaskowej mamy znacznie większą szansę na to, że zostaniemy dostrzeżeni odpowiednio wcześniej, zapewniając bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

8. Kask

Troska o własne bezpieczeństwo oznacza także jazdę w kasku – to absolutna podstawa podczas nawet najkrótszej przejażdżki. Kask rowerowy nie uchroni nas przed złamaniem ręki, nogi czy obtarciem skóry, ale zabezpieczy naszą głowę – a to może uratować nam życie.

9. Gotówka

Sklepy w małych miejscowościach z reguły nie mają terminali, więc karta będzie tam bezużyteczna. Dobrze mieć przy sobie zawsze kilka złotych w gotówce – na wypadek konieczności zakupu jedzenia, chusteczek czy innych drobiazgów.

Letnie wycieczki rowerowe to świetny sposób na relaks i integrację rodziny lub przyjaciół. To także możliwość lepszego poznania własnej okolicy i odetchnięcia od miejskiego hałasu. Warto się jednak do takiej wyprawy dobrze przygotować – aby nic nie zepsuło nam tego dnia.